2. Uluslararası Katılımlı Deneysel Hematoloji Kongresi Başladı

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ve Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ) destekleri ile Deneysel Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen ’2. Uluslararası Katılımlı Deneysel Hematoloji Kongresi’ başladı.Bir otelde düzenlenen kongreye, AGÜ Rektörü...

2. Uluslararası Katılımlı Deneysel Hematoloji Kongresi Başladı
banner230
Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ve Erciyes Üniversitesi’nin (ERÜ) destekleri ile Deneysel Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen ’2. Uluslararası Katılımlı Deneysel Hematoloji Kongresi’ başladı.
Bir otelde düzenlenen kongreye, AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, ERÜ Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun, Deneysel Hematoloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Osman İlhan, Deneysel Hematoloji Derneği Başkanı Ali Ünal, Deneysel Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Güray Soydan ve akademisyenler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongrenin açılış konuşmasını yapan Deneysel Hematoloji Derneği Genel Sekreteri Güray Soydan, "Kongrenin, temel tıp insanların ve klinik tıp insanlarını bir araya getirme açısından büyük bir önem taşıdığının farkındayız. 2 sene önce bu oluşumu yaptığımız zaman acaba bir yerlere getirme gibi bir durumumuz olur mu diye düşünüyorduk. Gerçekten çok iyi yolda ilerliyoruz. Önümüzde ki yıllarda bu kongrenin çok daha kaliteli bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum" dedi.
ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun ise, "Erciyes Üniversitesi dendiği zaman akla ilk olarak tıp fakültesi geliyor. Tıp fakültesi söz konusu olduğunda da akla ilk olarak hematoloji bölümü geliyor diyebiliriz. Gerçekten hematoloji bölümü kemik iliği nakliyle birlikte ülkemizde ve şehrimizde bizim için onur kaynağıdır. Bu geldiğimiz noktanın çok daha ileriye taşınmasında yönetim olarak hep birlikte yatırım yapılacak olan en önemli yerin hematoloji ve kan hastalıklarıyla ilgili olduğunu görmüş olduk. Bununla ilgili de çok önemli yatırımlar yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu da yaptığı konuşmada, "Ne kadar çok bilimsel etkinlik olursa, o kadar çok bilgi üretiriz. Bunu da teknolojiye ve toplumun yararına çeviririz diye düşünüyorum" diye konuştu. AGÜ hakkında katılımcılara bilgiler veren Sabuncuoğlu, "Abdullah Gül Üniversitesi Kayseri’de ki 2’inci devlet üniversitesidir. ODTÜ’den ve Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra tamamen İngilizce eğitimi yapan, hem lisans hem de doktora programlarında İngilizce eğitim yapan ve dünya çapında bir üniversite olmak için çalışan bir üniversitedir. Erciyes Üniversitesi Türkiye’nin özellikle tıp alanında en önde gelen kurumlardan bir tanesidir. Bizde Abdullah Gül Üniversitesi olarak mühendislik ve teknoloji alanında hem Kayseri’de hem de Türkiye’de dünyaya açılan kapısı olmak istiyoruz. Bu amaçla kurulduk" şeklinde konuştu.
Kongrenin 1. oturumunda, AGÜ Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakülte Dekanı Prof. Dr. Yusuf Baran “Omiks Çağında Moleküler Hematoloji” konulu konferans verdi.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273