Sarıkamış’ta Bulunan Tarihi Katerine Köşk’ü Yıkılıyor

Kars’ın Sarıkamış İlçesinde bulunan Katerina Av Köşkü’ bakımsızlık ve sahipsizlikten dolayı yıkılıyor.Uzun yıllar askeri amaçlı olarak Sarıkamış Tugay Komutanlığı’nın denetiminde kalan ve Tugay Komutanlığı’nın taşınmasıyla...

KARS 08.07.2015, 15:09
Sarıkamış’ta Bulunan Tarihi Katerine Köşk’ü Yıkılıyor
banner230
Kars’ın Sarıkamış İlçesinde bulunan Katerina Av Köşkü’ bakımsızlık ve sahipsizlikten dolayı yıkılıyor.
Uzun yıllar askeri amaçlı olarak Sarıkamış Tugay Komutanlığı’nın denetiminde kalan ve Tugay Komutanlığı’nın taşınmasıyla mülkiyeti hazineye kalan Katerina Köşkü, otel yapılması için proje hazırlanmış ve ihaleye çıkarılmış ve ilgi görmemişti.
Sarıkamış’ta çam ağaçlarının arasında çivi çakılmadan ağaç ile yapılmış Katerina Köşkü eğer kısa sürede bakım ve koruma altına alınmayı bekliyor. Çobanların hayvan barınağı olarakta kullandığı tarihi köşkün son durumu içler acısı.
Kars dışından gelen ve Sarıkamış’ta bulunan Katerina Köşkü’nü ziyaret eden çok sayıda yerli ve yabancı turist, görkemli yapısıyla, dikkat çeken köşkün kısa sürede restorasyonunun yapılması, çevre düzenlemesinin tamamlanmasını isteyerek, Katerina Köşkü’nün turizme kazandırılması gerektiğine dikkat çekiyorlar.
ÇİVİ ÇAKILMADAN YAPILAN KATERİNA KÖŞKÜ
19. Yüzyıl sonunda Baltık mimari tarzında, Doğu-Batı istikametinde inşa edilen bina dikdörtgen planlı olup, üç bölümden oluşmaktadır. Kuzey cephedeki sütunlu giriş kapısının ana bölümü kesme taştan yapılmış olup, bu kısmın kuzeye ve güneye bakan giriş cepheleri yarım oval bir şekilde ahşaptan yapılmıştır. Ana binanın sağında ve solunda bodrum katı ile birlikte iki katlı olan ve temel duvarları taştan, cephe duvarları ahşaptan yapılan ve yine giriş kapıları kuzeyden açılan iki bölüm daha mevcuttur. Bu iki bölümün cephe duvarları tamamen simetrik çam ağaçlarından birbirine geçmeli ikişer sıradan oluşmaktadır. Ahşap hatılların çapı hemen hemen aynı olup, üst üste ve yan yana geçme tekniği ile inşa edilmiştir. Binanın kuzey ve güney cephesinde üzerleri üçgen yapılı 8 adet büyük 4 adet küçük pencere mevcuttur.
Kuzey cephedeki sütunlu giriş kapısının kenarlarında birer sütun ve bu sütun kısmın üzerini oluşturan çatı kısmında yüksekçe bir kırma çatı bulunmaktadır. Kuzey cephedeki sütunlu kapıya ve yan bölümleri oluşturan ahşap binanın giriş kapılarına merdivenle ulaşılmaktadır. Binanın yan cephelerinde ayrıca 4 adet pencere bulunmaktadır.
Kışlık Av Köşkü, Sarıkamış ormanları içerisinde bulunan ve günümüze kadar özgün mimarisini koruyarak ulaşabilmiş tescilli taşınmazlardan birisidir. Köşk 1994 yılına kadar askeri amaçlı olarak Sarıkamış Tugay Komutanlığı denetiminde kalmış, daha sonra mülkiyet sahibi hazineye devredilmiştir.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
16°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:43
Öğle 12:32
İkindi 15:40
Akşam 18:12
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@