11 Haziran 2015 Perşembe 10:02
Azerbaycan Halkının Milli Kurtuluş Günü
banner230
Başkonsolos Ayhan Süleymanlı, büyük bedellerle 1991 yılında devlet egemenliğini yeniden gerçekleştiren Azerbaycan Cumhuriyeti’nin, bağımsızlığının ilk yıllarında bir dizi önemli siyasal, toplumsal ve ekonomik sorunlarla karşılaştığını, özellikle Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ savaşının etkisiyle devlet olarak ayakta kalabilmenin zor dönemlerini yaşadığını belirtti.
Azerbaycan Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanlı, Azerbaycan Halkının Milli Kurtuluş gününün mutluğunu ve sevincini yaşadıklarını söyledi.
Süleymanlı, “1993 yılına doğru ülke içi kaos ortamı iyice ilerlemiş, toplumun huzurunu bozan gelişmeler en ileri boyutlara varmıştır. Devam eden gelişmelerin ciddiyeti karşısında toplumun önde gelen aydınları, bilim adamları, sanat ve edebiyat çevrelerinin saygın temsilcileri ortaya çıkan kargaşaya son vermek ve toplumsal mutabakatı sağlayarak hukuk devletinin yeniden inşası için Azerbaycan halkı adından o dönemde Nahçivan Özerk Cumhuriyeti yönetiminde bulunan Büyük Lider Haydar Aliyevi Bakü’ye davet etmiştir. Yoğun ısrar ve talep sonucunda Haydar Aliyev 9 Haziran 1993 yılında Nahçivan’dan Bakü’ye gelerek ciddi risklere rağmen halkın kurtuluş misyonunu cesurca üstlenmiştir. Bu süreçte Haydar Aliyev hem yılların politikacısı olmanın tecrübeleri, hem de Azerbaycan toplumunda yüzyıllardır yerleşmiş aksakallık gelenekleriyle kısa süre içerisinde devam etmekte olan ülke içi kaos ortamını kontrolü altına almış, toplumsal mutabakatı sağlamayı başarmıştır. Gelişmeleri takiben dönemin devlet temsilcilerinin yoğun talebiyle 15 Haziran 1993 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Yüksek Konseyi’ne (Parlamento) başkan seçilmiştir. İşte bu tarih, onurlu Azerbaycan halkının hafızasına Milli Kurtuluş Günü olarak yerleşmiştir. 1997 yılından itibaren Azerbaycan halkı tarafından kutlanan Milli Kurtuluş Günü’ ne 1998 yılında ülke parlamentosu tarafından resmi devlet statüsü verilmiştir” dedi.
Azerbaycan’ın Milli Kurtuluş Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Başkanosolos Ayhan Süleymanlı, “ “Bugün Azerbaycan Cumhuriyeti halkı zor günleri arkada bırakarak Milli Lider Haydar Aliyev’in siyasal çizgisiyle gerek ülke içinde, gerek bölgesel ve uluslar arası düzeyde başarılı bir devlete sahip olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. 1993 yılından 1996 yılına kadar Haydar Aliyev’in bağımsız, cesur ve dengeli politikalarıyla ülke içinde istikrarı sağlama yönünde devam eden süreç, bu tarihten itibaren kalkınma ve refaha erişme istikametinde siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel alanlarda kapsamlı çalışmalara dönüşmüştür. Merhum Milli Lider’in kendi deyimiyle, bugün artık Azerbaycan devletçiliği geri dönüşü olmayan, ebedi ve güçlü niteliklere sahiptir” diye konuştu.
Azerbaycan Kars Başkanosolosu Ayhan Süleymanlı, bu önemli gün münasebetiyle Azerbaycan ve Türk halklarını tebrik eder, Başkonsolosluk olarak Türk halkının Büyük Önderi Mustafa Kemal Atatürk ve Azerbaycan halkının Umumilli Lideri Haydar Aliyev`in, “Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimiz, kederi bizim kederimizdir” ve “Biz bir millet iki devletiz” söylevlerinin ışığında iki ülke arasında var olan yüksek seviyeli ilişkilerin daha da güçlenmesi ve gelişmesi yolunda gururla devam edeceğini kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.