14 Mayıs 2015 Perşembe 11:37
Akyaka’da ‘Sürü Yönetimi Elemanı Benim’ Projesi Sertifika Töreni Düzenlendi
banner230
Kars’ın Akyaka İlçesi’nde Kaymakamlık ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce ortaklaşa hayata geçirilen “Sürü Yönetimi Elamanı Benim” projesine katılan kursiyerlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.
Akyaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Akyaka Kaymakamı İbrahim Cengiz, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şube Müdürleri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörü Ömer Balun, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü, TAR-GEL projesi kapsamında çalışan teknik personeli ve sertifika almaya hak kazanan çobanlar katıldı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Kaymakam İbrahim Cengiz, “Tarımsal ve Hayvansal konularda en iyi şekilde hizmet etmek için uğraşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün Sürü Yöneticisi Projesi’nin ilçemizde önemli bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Çobanların büyük sürülerin gözetim ve idaresinde önemli bir görevi olup özveri isteyen bir işleri vardır. Sürü yönetici kursları ile alınan eğitimlerle 10 kişinin hak kazandığı sertifikaların dağıtımını gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. İnşallah ileriki yıllarda daha fazla çoban arkadaşımız başvurur ve daha fazla sertifika dağıtmış oluruz” dedi.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Dr. Adem Arancı, Bakanlığın düzenlediği Sürü Yöneticisi Projesi ile Kars’ta sertifikalı çoban çalıştıran işletmelerin şartları sağlaması halinde desteklemeden faydalanacaklarını belirtti.
Arancı, “Bununla ilgili olarak Hayvancılık Destelemesi Tebliği yayınlandı. Tebliğde 300 baş anaç koyuna sahip yetiştiricilerin Sürü Yönetimi Sertifikasına sahip kişilerin 5 aylık sigortalarını yatırmaları şartıyla istihdam etmeleri sonucu 5.000 TL. destek almaya hak kazanacaklar” diye konuştu.
Adem Arancı, “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı (KKYDP) kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı ve Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı Tebliğleri yayınlanmıştır. Bu programlar ile doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alınarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasının sağlanacaktır” şeklinde konuştu.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Koordinatörü Ömer Balun ise TKDK olarak IPARD kapsamında 17.04.2015 tarihi itibariyle On Dördüncü Başvuru Çağrı İlanına çıktıklarını kaydetti.
Balun, özetle şunları söyledi:
“Çıkmış olduğumuz bu çağrıda süt üreten tarımsal işletmelere KDV muafiyetli yüzde 50 ile yüzde 65 arasında destek vereceğiz. Bu alanda yapılacak yatırımlarda yapım işleri, makine-ekipman, danışmanlık ve görünürlük kalemlerini destekleyeceğiz. Ayrıca süt ve süt ürünleri işleme, et ve et ürünleri işleme, meyve/sebze işleme ve su ürünleri işleme kapsamında yapılacak makine-ekipman alımlarına da yüzde 50 oranında destek verilecektir. TKDK destekleri kırsal kalkınma için çok önemli bir rol oynuyor. Bizler Kars’ın bu kırsal kalkınma hamlesinden azami ölçüde yararlanmasını istiyoruz.”
Yapılan konuşmaların ardından “Sürü Yönetimi Elamanı Benim” projesi katılarak sertifika almaya hak kazanan çobanlara sertifikaları verildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.