Kilis’te Yöresel Lezzetler Görücüye Çıktı

Kilis Kız Meslek Lisesi tarafından düzenlenen yemek yarışmasında yöresel lezzetler görücüye çıktı.Kilis’te, geleneksel hale gelen Kilis Yöresel Yemek Yarışması bu yıl 24 katılımcıyla gerçekleştirildi. Kilis Valililiği, İl Kültür...

Kilis’te Yöresel Lezzetler Görücüye Çıktı
banner230
Kilis Kız Meslek Lisesi tarafından düzenlenen yemek yarışmasında yöresel lezzetler görücüye çıktı.
Kilis’te, geleneksel hale gelen Kilis Yöresel Yemek Yarışması bu yıl 24 katılımcıyla gerçekleştirildi. Kilis Valililiği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Kız Meslek Lisesi işbirliği ile gerçekleştirilen Kilis Yöresel Yemek Yarışması, İslambey ÇATOM’da yapıldı. En iyi yemek yapma yarışmasında jüri olarak, ünlü spor yazarı Hıncal Uluç, İstanbul’da Kilis yemekleri üreten restoran sahibi Mehmet Şahiner, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ayşe Tapsız, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Songül Kadıoğlu, yemek yazarı Kilisli Gonca Tokuz, Kilis Yemekleri kitabının yazarı öğretmen Rarife Belgin Tuncay görev yaptı. Ev hanımları tarafından yapılan Kilis’e özgü yemeklerin yer aldığı yarışmada, lezzetin yanında sunuma da önem verildi. Bakır ve işlemeli orijinal kaplarda sunulan yemekler hem göze hem damağa hitap etti. Yöresel yemeklerin tadına bakan jüri 3 kişiyi seçti. Yaklaşık 2 saat süren yarışmadan sonra dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.
Kilis Valisi Süleyman Tapsız, dereceye girenlere ödüllerini verdikten sonra yaptığı açıklamada, "Baktığımız zaman tam Osmanlı şehri olduğunu görüyoruz. Özellikle 15. yüzyılda yapılan eserler, camiler, hanlar, hamamlar, kervansaraylarla sınırda tarihi bir şehir. Özelikle tarihi zenginlikleri kapsamında yemek kültürünün, mutfağının zengin olduğunu görüyoruz. Özellikle bu bölgede Gaziantep, Kilis ve hatta bunların her ikisini de kapsayan Halep mutfağı ön plandadır. Biz bu mutfağımızı, kültürel değerlerimizi gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bir çok ülkenin mutfağı vardır, örneğin Fransız mutfağı, İngiliz mutfağı gibi isimler ile adlandırılır. Bizim Türkiye’mize baktığımızda, ülkeyi bırakın, her şehrin, her bölgenin kendine has mutfağı vardır. Kilis’in yöresel yemeklerini saymakla bitiremeyiz. Kilis tavamız, Kilis katmerimiz meşhur. Geçtiğimiz günlerde de Kilis katmeri tescillendi, patenti alındı. Kilis tavası başta olmak üzere diğer yemeklerimizin de patentini almak için çalışma yapacağız" dedi.
YORUM EKLE