Doktor Pınar Çetin Görevine Başladı

Kütahya’nın İlk Romatoloji Uzmanı Göreve Başladı

Doktor Pınar Çetin Görevine Başladı
banner230
Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Romatoloji Uzmanı olarak ataman Dr. Pınar Çetin’in vazifesine başladığı bildirildi.
Dr. Çetin, romatizmal hastalıkların kesin nedeninin bilinmediğini, ancak kalıtsal ve çevresel etkiler sonucu bünyeden kaynaklandığının düşünüldüğünü belirtti.
. Çetin, "Romatizmal hastalıklar erken tanı konulduğu takdirde çoğunlukla vücutta şekil bozukluğuna yol açmadan tedavi edilebilmektedir. Eklemlerdeki yükü artıran şişmanlık ya da damar yapısını bozan sigara kullanımı gibi dış etkenlerin engellenmesi romatizmalı hastalar için yararlıdır" şeklinde konuştu.
Vücudun hareket etmesini sağlayan kaslarda, kemiklerde, eklemlerde ve bu yapıları birleştiren bağlarda ağrı, şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara ’romatizma’ denildiğini anlatan Çetin, romatizmanın en sık görülen iltihabının eklem hastalıkları olduğunu ifade etti.
Çetin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hastalık zaman zaman alevlenir, arada uzun süreli sessiz dönemler de görülebilir. Hastalığın aktif dönemlerinde halsizlik, hafif ateş gibi genel belirtiler olabilir. Gece ya da sabahları eklemlerde ağrı ve tutukluk olup hareket etmede zorluk vardır. Sonra hareket ettikçe yavaş yavaş açılma olur. Ancak ağrılar ve tutukluk, hastalığın şiddetine göre gün boyu devam edebilir. Hastalığın tedavisi esas olarak ilaçlarla yapılıyor. Genelde ilaçları, şikayet gidermeye yönelik ve hastalığın seyrini etkileyen ilaçlar olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Şikayeti gidermek için anti-romatizmal ilaçlar, ağrı kesiciler, gerektiğinde eklem içi ve çevresine kortizon kullanıyoruz." (EFE)
YORUM EKLE