Almanya Wesel’de ’Gurbetle Sıla’ Buluştu

Kısa adı AKIF olan Avrupa Kütahyalılar İnisiyatif Dernekleri Federasyonu, Wesel kentinde Almanya’dan ve Türkiye’den birçok davetlinin ve sanatçının katılımıyla 1. Kütahya Tanıtım ve Kültür Festivali düzenledi.Wesel Niederrehein salonunu...

Almanya Wesel’de ’Gurbetle Sıla’ Buluştu
banner230
Kısa adı AKIF olan Avrupa Kütahyalılar İnisiyatif Dernekleri Federasyonu, Wesel kentinde Almanya’dan ve Türkiye’den birçok davetlinin ve sanatçının katılımıyla 1. Kütahya Tanıtım ve Kültür Festivali düzenledi.
Wesel Niederrehein salonunu dolduran bin 500 davetli, Türkiye’den gelen başta Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu olmak üzere hasret giderdi.
AKIF’in ve 7 üye derneğinin ev sahipliğini yaptığı programın şeref konuğu Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ve Wesel Belediye Başkanı Ulrike Westkamp oldu.
İstiklal Marşı ve AKİF Denetleme Kurulu üyesi İsmail Zengin’in yaptığı dua ile başlayan gecede AKİF 2. Başkanı Rafet Öztürk hedefleri hakkında bilgiler verdi. Öztürk’ün daveti üzerine Kütahya ve Wesel belediye başkanları, Wesel Valisi, yönetim kurulu üyeleri, Almanya’nın çeşitli belediyelerinde görev yapan meclis üyeleri, dernek yöneticileri sahnede birlik, beraberlik ve dayanışma fotoğrafı çektirdiler.
AKİF Başkanı Adil Emsen konuşmasına tüm davetlileri selamlayarak ve Akif’in bir siyaset içinde olmadığının altını çizerek başladı. Selamlamasında ‘’Derneklerin amacı, küstürmek değildir. Derneklerin amacı küskünlerin barıştırarak sosyal barışa katkı sağlamaktır. Temsil ettiği toplumun ve bireylerin sevinçli ve acılı günlerinde yanında bulunmak, sevinçlerine ve üzüntülerine ortak olmaktır. Gerektiğinde toplumun adına taraf olmak ve doğrunun yanında yanlışın karşısında durmaktır’’ cümleleriyle devam etmiş ve Akif yapacağı faaliyetler hakkında bilgi vermiştir.
Programa Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosluğu’ndan katılan Konsolos Ahmet Ergen Başkonsolosun selamlarını getirdiğini ifade etti ve İlk kez genel seçimlerde oy kullanacak vatandaşlarımızın bu haklarını kullanmaları istedi.
Kütahya’nın tarihi, kültürü sanatı ve doğal kaynakları ve güzellikleri hakkında bilgiler veren Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu konuşmasında ‘’Bayan Westkamp’ın burada yaşayan insanlara ayırt etmeden sahip çıkması bizleri çok mutlu etti. 60’lı yıllarda Almanya’ya gelen hemşerilerimiz ve onların evlatları buraları vatan olarak görüyorlar. Belediye Başkanı ve Sayın Vali Müller’in hemşerilerimizin bu kentte dinlerini, dillerini ve kültürlerini kaybetmeden uyum ve kardeşlik içinde birlikte yasamaları için her türlü desteği vereceğiz ifadeleri bizi çok mutlu etti. Ayrıca hemşerilerimizin de yaşadıkları toplumla uyum içinde ve barış içinde birlikte yaşamak için her türlü gayreti göstereceklerinden eminim’’ dedi.
Kamil Saraçoğlu, Bayan Westkamp’a üzerinde vav harfinin bulunduğu çini bir levha hediye etti. Başkan dostluk köprülerinin pekişmesi ve gelişmesi için Bayan Ulrike Westkamp’i Kütahya’ya davet etti.
Wesel Belediye Başkanı Ulrike Westkamp konuşmasında Avrupa’da yasayan Kütahya İnisiyatif Dernekleri Federasyonunun 1. Kütahya Tanıtım ve Kültür Festivalini Belediye Başkanı olduğu Wesel kentinde yapmış olmalarından duydukları memnuniyetlerini belirtti ve 2016 yılında Wesel kentinin kuruluşunun 750. yılı şenliklerine Kütahya Belediye başkanı Kamil Saracoğlu’nu ve AKIF’i davet etti. Bayan Westkamp ’’Buradaki insanların huzur içinde yaşamaları için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ancak eğitim çok önemlidir. Eğitime hep birlikte yatırım yapmalıyız’’ ifadelerini kullandı.
Bayan Westamp Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na kentin sembolü olan bir hediye takdim etti.
Wesel Valisi Dr. Müller, Düsseldorf Konsolosu Ahmet Ergen ve Muavin Konsolos Rıfat Kartal ve Kütahya Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Pazarlar Belediye Başkanı Cavit Erdogan ve Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Öztürk, Eski Gediz Belediye Başkanı Ercan Şimşek davetlileri selamladılar ve davet için teşekkürlerini bildirdiler.
EtkinliKlere Kütahya Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sinan Sunar da katıldı.
Belediyeler açtıkları stantlarla ilçelerinin doğal güzelliklerini, sanat eserlerini tanıttılar. Programa Kütahya’dan Gelen şair ve yazar Yavuz Selim Koç ve spiker Özlem Daudov tarafından sunulan gece görsel ve işitsel olarak tam bir şenlik havasında geçti. Kütahya’dan yerel devlet sanatçısı Zeynel Sağ, Ali ve Kadriye Saruhan kardeşler, Süleyman Oruç, Kadir Şahin, İsmail Erçek, Hüseyin Doğan kültür ve değerleri gelecek kuşaklara aktaran müziğinin yaşatılması, yeni kuşaklara ve gelecek nesillere unutturulmaması için festivale katıldılar. Ayrıca gecede Fatih Mehter Grubu, Zeybekler ve Kütahya’nın ağır simli giysileri büyük ilgi gördü. (EFE)
YORUM EKLE