Okul Harçlıkları Uçkundan

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Tütünlü köyü Güleç mezrasında yaşayan çocuklar, okul harçlıklarını çıkarabilmek için dağlardan toplayarak sattıkları uçkundan çıkarıyor.Yayla muzu olarak da adlandırılan uçkunlar, birçok...

Okul Harçlıkları Uçkundan
banner230
Hakkari’nin Şemdinli ilçesine bağlı Tütünlü köyü Güleç mezrasında yaşayan çocuklar, okul harçlıklarını çıkarabilmek için dağlardan toplayarak sattıkları uçkundan çıkarıyor.
Yayla muzu olarak da adlandırılan uçkunlar, birçok ailenin geçim kaynağı oluyor. Tütünlü köyüne bağlı Güleç mezrasında yaşayan birçok çocuk, dağlardan topladıkları uçkunları destesi iki liradan satarak okul harçlıklarını çıkarıyor. Şemdinli-Derecik karayolunda seyahat eden vatandaşlara satış yapan çocuklar günde yaklaşık 50 lira kazandıklarını söylediler. Hem okul harçlıklarını çıkardıklarını belirten çocuklar hem de aile bütçelerine katkıda bulunduklarını söylediler.
Dağlarda doğal olarak yetişen ekşimsi bitkinin özellikle şeker hastalığı, bağırsakların temizlenmesi, hazımsızlık ve mide ekşimesine iyi geldiği belirtiliyor.
YORUM EKLE