Hakkari’de Turizm Haftası Etkinlikleri

Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Hakkari Valisi Yakup Canbolat, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Emniyet...

Hakkari’de Turizm Haftası Etkinlikleri
banner230
Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Hakkari Valisi Yakup Canbolat, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Resul Holoğlu, vali yardımcıları Cumhur Duran, Mehmet Emin Taşçı ve Hüseyin Sayın, HATSO Başkanı Servet Taş, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Özatak, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Özatak, “Son yıllarda kent yaşamının ve iş hayatının stresi altında kalan insanlar, kendilerini kalabalık ve gürültülü kent hayatından uzak, sessiz ve sakin olan yerleri, yani doğayı tercih etmeye başlamışlardır. İşte bu çerçevede hareketle turizmde yeşil turizm diye adlandırılan yeni bir turizm türü, yani yayla turizmi gündeme gelmiştir. Yöremizde bugüne kadar tam anlamı ile turizme kazandırılmayan ve kendiliğinden var olan bu potansiyeli turizmde değerlendirmek ve Hakkari ilinin ekonomisine turizm aracılığı ile döviz kazandırmak için tanıtım ve altyapı eksikliğinin giderilmesine çalışmak büyük önem taşımaktadır” dedi.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top, slayt gösterimleri eşliğinde Hakkari’deki kültür turizmi konulu bir sunum yaptı. Mehmet Top, “Hakkari’de bir Meydan Medresesi var ve müze olarak kullanılabilecek. Çok önemli olan Meydan Medresesi şu anda Hakkari Üniversitesi’ne devredildiğini biliyorum. Çevre düzenlemeleri ve restorasyonu yeniden gerçekleştirilerek ziyarete açılması ve Hakkari’de kent müzesi ve arşivi olarak işlevlendirilmesi önem arz etmektedir. Özelikle Hakkari’deki Nasturilik gibi inanç ve kültürlerin tanıtılması, arşiv ulaştırılması ve yabancı araştırmacılara sunulması önemli. Bunun dışında Ezidilik ve İslam kültürü gibi konulara da yer verilmesi gerekiyor. Etrafa dağılmış olarak bulduğumuz Osmanlı dönemine ati mezar taşlarının sergilenmesinin sağlanması büyük bir kültürel katkı sağlayacaktır. Kızıl Kümbet Mezarlığı için acilen önlem alınması ve tarihi özelliğinin kaybolmaması çok önemlidir. Gittikçe oradaki doku kaybolmaktadır. Oradaki ağaçlara bez bağlanması, eski Ezidi kültüründe gelen bir inanıştır. En azında bu kültürün korunması içinde çevre düzenlemesi yapılıp hem tarihsel hem kültürel olarak halka sunulması gerekir. Zeynel Bey Medresesi’nde de restorasyon çalışmalarına hız verilmeli, bütün bunların dışında Koçanıs Kilisesi Hakkari’deki Nasturilere ait inanç ve kültür turizmini temsil eden en önemli yapıdır. Osmanlı döneminde 300 yıla aşkın Nasturilerin dini merkezi olmuştur. Restore edilip çevre düzenlemesi yapılıp buraya alt yapı götürülmesi ile Hakkari’ye Nasturileri çekecektir. Bu açıdan çok önemlidir" şeklinde konuştu.
Vali Canbolat ve beraberindekiler, daha sonra doğa fotoğrafçısı Hacı Tansu tarafından sergilenen “Kuşbakışı Hakkari” adlı sergiyi dolaştılar. Daha sonra da 23 Nisan İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından halkoyunları gösterisi yapıldı. Kıl çadırın açıldığı ve kadınların açık havada gözleme ekmeği yaptığı etkinlik, aniden başlayan yağmur nedeniyle içeri alındı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda vali ve beraberindekilere yörenin ünlü yemeklerinden doğaba, pilav ve kabak tatlısı ikram edildi.
YORUM EKLE