Türkiye’de Bir İlk

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) arasında imzalanan “Ar-Ge/İşbirliği Ana-Çerçeve Protokolü” kapsamında yapılan “Sürücülerin Akreditasyonu Sertifika Programı”nın açılış töreni GAÜN Atatürk...

Türkiye’de Bir İlk
banner230
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB) arasında imzalanan “Ar-Ge/İşbirliği Ana-Çerçeve Protokolü” kapsamında yapılan “Sürücülerin Akreditasyonu Sertifika Programı”nın açılış töreni GAÜN Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Gaziantep genelindeki tüm ticari ve bu işi meslek olarak sürdüren sürücülerin kişisel ve mesleki kapasitelerinin arttırılması amacıyla geliştirilen projenin açılış töreninde konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Biz toplumda refahı yükseltmeye çalışıyoruz. Sadece ekonomik anlamda araçların daha güzel olması yetmiyor. Bir de sosyal olarak birbirimizle iletişimimiz, birbirimize olan hitabımız ve toplumdaki insana bakışımızı da belirli bir noktaya taşımak gerektiğini, bu konuda ben dahil hepimizin yeni şeyler öğrenerek toplumun sosyal kalkınmasına bir katkıda bulunmamızın gerekliliği söz konusu” dedi.
Prof. Dr. Coşkun, “Ortak akıl olarak şehirdeki gerek kamu gerekse sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek birbirinin ayağına basmadan bir şeyler üretmenin samimi çabası içerisindeyiz. Gaziantep Üniversitesi olarak; en samimi bir şekilde bu çabalara ortak olmak istiyoruz. Burayı yaşanabilir, güzel bir kent haline getirmeye çalışıyoruz. Sokaklarımızın, trafiğimizin güzel olması kadar insan ilişkilerimizin o sokakları dolduran araçlardaki insani duruşun iyi olması noktasında bu ciddi bir proje” diyerek, başta Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Türkay Dereli ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. M. Tevfik Gülsoy olmak üzere projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Gaziantep’in en büyük problemlerinden birinin ulaşım olduğunu belirten ve bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, “Yapmış olduğumuz tüm çalışmalar, eğer eğitim olmaz ise bir ayağı boşta kalacak. Bu anlamda başlatılmış olan servis şoförü sertifika programını çok anlamlı buluyorum” dedi.
Bilimsel açıdan böyle bir eğitimin verilmesinin önemine değinen İl Emniyet Müdür Vekili Behçet Şüküroğlu, “Gaziantep Üniversitesi Türkiye’de hep ilkleri başardı. Bu projede onlardan bir tanesi. Trafik güvenliği açısından yeni stratejiler geliştirilmesi, eğitimlerin verilmesi çok önemli. Bu eğitim de Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Biz de bu projede olmaktan dolayı ayrı bir gurur yaşıyoruz” dedi.
“Sürücülerin Akreditasyonu Sertifika Programı”nın sürdürülebilir bir yapıda hazırlandığınıve Gaziantep Üniversitesi’nin bu projeyle Türkiye’de bir ilke imza attığını belirten Program Koordinatörü GAÜN Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdal Bay, “Üniversite olarak akademik anlamda nitelikli eleman yetiştirmenin yanı sıra GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’un çizdiği vizyonla bilgi, donanım ve kapasitemizi toplumsal anlamda da kullanabilmek adına,Gaziantep’teki tüm sürücülerin, öncelikli olarak da servis şoförlerinin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, “Servis şoförleri ailemizin bir parçası. Canlarımızı her gün onlara emanet ediyoruz. İnanıyorum ki Rektörlüğümüzün eğitimleriyle birlikte Gaziantep’te Büyükşehir Belediyesi önderliğinde bu tür eğitimlerle birlikte canlarımız daha emin ellerde olacak. Sürücüyken mutlaka davranışlarınızla öğrencilerimizi etkileyeceksiniz. Ergen çocuklarla taşımacılık yapıyorsunuz” diyerek, bu çocuklara nasıl davranılması gerektiği ile ilgili üniversite yetkilileri tarafından gerekli bilgilerin verileceğini ifade etti.
Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı İsmet Özcan, bu kadar kapsamlı ve nitelikli bir eğitimin Türkiye’de ilk defa Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası tarafından verildiğini söyledi.
Konuşmaların sonrasında, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, İl Emniyet Müdür Vekili Behçet Şüküroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz ve Gaziantep Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı İsmet Özcan arasında “Sürücülerin Akreditasyonu Sertifika Programı” protokolü imzalandı. İlk etapta Gaziantep’teki yaklaşık 1400 kişilik tüm okul servis sürücüleriyle başlanan uygulamaya, sonrasında otobüs sürücüleri, taksi sürücüleri olmak üzere yıl boyunca devam edilecek.
YORUM EKLE