Şahinbey’de Tarih Yeniden Canlanıyor

Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında restore edilen tarihi Antep evlerinden oluşan Şehreküstü Konakları, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılacağı törenle açılacak.Şahinbey...

Şahinbey’de Tarih Yeniden Canlanıyor
banner230
Şahinbey Belediyesi tarafından yapılan sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında restore edilen tarihi Antep evlerinden oluşan Şehreküstü Konakları, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılacağı törenle açılacak.
Şahinbey Belediyesi tarafından Suyabatmaz, Kozluca ve Kepenek Mahallelerini kapsayan Türkiye’nin en büyük sokak sağlıklaştırma ve restorasyon çalışmaları çerçevesinde yapılan Şehreküstü Konakları’nın açılışı 16 Nisan Perşembe günü, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılacağı törenle yapılacak.
Tescilli 4 evden oluşan Şehreküstü Konakları, 7 kilometrelik sokak sağlıklaştırma çalışması, Şıh Fettullah Parkı ve Meydanı, Şeyh Fettullah Evi ve Şeyh Fettullah Evi Rekonstrüksiyon çalışmalarının açılışının yapılacağı tören Suyabatmaz Mahallesi’ndeki Şıh Fettullah Parkı meydanında gerçekleştirilecek.
CADDE VE SOKAKLAR TARİHİ GÖRÜNÜMÜNE YENİDEN KAVUŞTU
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, tarihi ve kültürel yapının korunmasına önem gösterdiklerini belirterek şöyle konuştu:
“Eski kent merkezindeki kaleden ticaret merkezine ve yerleşim bölgelerine uzanan Kültür Yolu’nun devamını sağlayacak olan alanda 7 km’lik bir sokak sağlıklaştırma çalışması yaptık. Şıh Cami yanında bulunan park, meydan ve sokak sağlıklaştırma projelerine ek olarak tarihi dokuyu gün yüzüne çıkaracak 4 kültür mirası tarihi yapının restorasyonunun ardından Şehreküstü Konakları adı verilen binaları kültürel-sosyal amaçlı işlevlerde bölge halkının hizmetine sunduk. Yine Şehreküstü semtinde Tekke Camii’nden başlayarak, Şehitler Caddesi, Elmacı Pazarı, Ahmet Çelebi ve Kabasakal Camine kadar olan bütün mahalle ve sokaklarda sokak sağlıklaştırma ve cephe yenileme çalışmaları yapıldı. Yaptığımız tüm bu çalışmalar neticesinde bu sokak ve caddelerimiz tarihi görünümüne tekrar kavuşmuş oldu. Şahinbey’de tarih yeniden canlanıyor. Bütün vatandaşlarımızı bu mutlu günde açılışımızın yapılacağı Şıh Fettullah Parkı meydanına davet ediyorum.”
YORUM EKLE