Öğrenciler Sanko Cevizlik Santralı’nı İnceledi

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri kapsamında, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi koordinatörlüğünde yürütülen “Yatılı Bölge Ortaokulu Öğrencileri Bilimin Doğasını Öğreniyor” isimli projenin atölye çalışması,...

Öğrenciler Sanko Cevizlik Santralı’nı İnceledi
banner230
TÜBİTAK Bilim ve Toplum Projeleri kapsamında, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi koordinatörlüğünde yürütülen “Yatılı Bölge Ortaokulu Öğrencileri Bilimin Doğasını Öğreniyor” isimli projenin atölye çalışması, SANKO Enerji Cevizlik Hidroelektrik Santralı’nda (HES) gerçekleştirildi.
Rize’nin Kalkandere ve İkizdere ilçeleri arasında bulunan Cevizlik HES’i, Trabzon, Rize ve Artvin’de bulunan Yatılı Bölge Ortaokullarında öğrenim gören ve 6’ncı sınıfı başarıyla tamamlayan 40 öğrenci ziyaret etti.
Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Mehmet Küçük başkanlığında SANKO Cevizlik HES’e gelen öğrenciler, SANKO Enerji Rize İşletme Müdürü Kamil Altaş bilgilendirildi. Altaş eşliğinde yaklaşık 100’lık santral ve regülatör bölgesi gezilerek, öğrencilerin görerek bilgilendirilmesi sağlandı.
Öğretim görevlileri ve öğrenciler, yıllık 330 GWh enerji üretme kapasitesine sahip SANKO Cevizlik HES’te gerçekleştirilen inceleme gezisinin kendileri için çok yararlı olduğunu belirterek, “Özellikle HES’lerin çevreye zararları olmadığını gördük ve çok büyük memnuniyet duyduk” diyerek, tesislerden ayrıldılar.
YORUM EKLE