GTO Meclisi Toplandı

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, belirsizliğin ortadan kalkması için hükumetin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.GTO Temmuz ayı olağan meclis toplantısı GTO Meclis Başkanı Ali Yener’in başkanlığında...

GAZİANTEP 30.07.2015, 12:23
GTO Meclisi Toplandı
banner230
Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, belirsizliğin ortadan kalkması için hükumetin bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.
GTO Temmuz ayı olağan meclis toplantısı GTO Meclis Başkanı Ali Yener’in başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis üyeleri, terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçleri için saygı duruşunda bulundu.
Bartık, mecliste yaptığı konuşmada, geleceğe dair planlar yapılabilmesi için hükumetin kurulması gerektiğini belirtti. Ülkede muhatap olmadığı için hükumetin nasıl yönetildiğini bilmediklerini vurgulayan Bartık, şöyle devam etti:
“Belirsizliğin ortadan kalkması için hükumetin bir an önce kurulması gerekiyor. Kimse unutmasın ki hükumet kurmaktan kaçan partiyi halkımız hoş karşılamayacaktır. Bunun bedelini o siyasi parti ya da partiler öder. Halkın tercihine karşı durmak olmaz. Güvenlik ve ekonomik anlamda önümüzün açılması gerekiyor.”
“GEMİ BATARSA HERKES BATAR”
Bartık, son günlerde yaşanan terör olaylarına da dikkati çekerek, Türkiye’nin terörden çok çektiğini kaydetti. Terörün bitirilmesi için yapılan her türlü çalışmaya destek verdiklerini ifade eden Bartık, “Bu günden itibaren herkesin şahsi hesaplarını bir kenara bırakıp ülke menfaatine odaklanması gerekiyor. Elini hatta gövdesini taşın altına koyması lazım. Ülkemiz üzerinde dolaşan kara bulutların dağılması için bunlar şart oldu. Unutulmamalıdır ki gemi batarsa herkes batar. Bu düsturdan hareketle herkesin ülkesine karşı sorumluluğunu üst seviyede yerine getirmesi lazım.”
“HEDEF PAZAR İRAN”
Bartık, İran’ın P5+1 ülkeleriyle gerçekleştirdiği müzakerelerin mutabakata dönüşmesiyle bu ülkenin kapılarını dünyaya açtığını hatırlattı.
İran pazarını her zaman önemsediklerini ve her platformda bunu dile getirdiklerini anlatan Bartık, şöyle konuştu:
“Artık İran’a açılma zamanı, bu ülkeyi iyi analiz etmemiz lazım. İran’a ihracatımız artmaya devam ediyor. İran’a İstanbul’un ardından en fazla ihracat Gaziantep’ten yapılıyor. Geçen yılın ilk yarısında 72 milyon 729 bin dolar olan ihracatımız bu yılın aynı döneminde 131 milyon 473 bin dolara ulaştı. İran’ın bundan sonra bütün ülkeler için ayrı bir pazar olacak. Biz de uzun zamandır İran’ı araştırıyoruz. Bu ülkeyle ticaretimizin gelişmesi için Tahran’a ticaret ofisi açmayı planlıyoruz.”
“İHRACATIMIZ ARTIŞA GEÇTİ”
Bartık, yeni yıla ihracatta iyi başlamadıklarını, bu olumsuzluğun hazirana kadar devam ettiğini söyledi.
Haziran ayında ihracatın artışa geçmeye başladığını hatırlatan Bartık, “Geçen ay en fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında dış satımını artıran şehirlerimiz Gaziantep ve Manisa oldu. Gaziantep 4,4 artırırken Manisa ise 3,6 arttı. İhracatçılarımızın başarısını alkışlıyorum. Bu artışın önümüzdeki aylarda da devam etmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.
“ŞEHİRLER İÇİN CADDELERİN AYRI BİR ÖNEMİ VARDIR”
Gaziantep’te sosyal hayatın geliştirilmesi için de bir takım çalışmalara imza attıklarını anımsatan Bartık, bu çerçevede Gazi Muhtar Paşa Bulvarı’nı pilot seçtiklerini ifade etti.
Gazi Muhtar Paşa Bulvarı Geliştirme ve Tanıtım Derneği adı altında bu caddeyi hareketlendirmeyi amaçladıklarını söyleyen Bartık, bu caddede yeni mekanların açılmasına ön ayak olacaklarını kaydetti. Caddenin iyileştirilmesi halinde kentin sosyal hayatına ciddi anlamda katkı sağlayacağını söyleyen Bartık, marka şehirlerin marka caddeleri olması gerektiğini belirterek, “Şehirler için caddelerin ayrı bir önemi vardır. Cadde iyileştirme çalışmasına Gazi Muhtar Paşa ile başladık. İlerleyen yıllarda yeni caddelerin de eklenmesi istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“BARIŞIN TESİSİ İÇİN HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALIDIR”
GTO Meclis Başkanı Ali Yener de, son günlerde yaşanan terör olaylarının son bulması için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirtti. Barışın devam ettirilmesini isteyen Yener, “Her gün şehit haberi almak moralimizi bozuyor, içimizi sızlatıyor. Suruç’ta 32 gencimizi kaybettikten sonra başlayan bu olayların bitirilmesi gerekiyor. Şehirlerimizin terörle anılmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
Bu konunun bitirilmesi için hükumetin de uyarılması gerektiğini vurgulayan Yener, “Bu konuda GTO her zaman yol gösterici olmuştur. Yine üzerine düşeni yapacaktır. Teröre tepki koymalıyız, barışın tesisi için herkes elini taşın altına koymalıdır” şeklinde konuştu.
GTO meclis üyeleri de ülke ve şehir gündemine dair fikir paylaşımında bulundu.
Meclis, konuşmaların ardından tamamlandı.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
Namaz Vakti 11 Aralık 2019
İmsak 06:14
Güneş 07:42
Öğle 12:39
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@