GSO Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’in dış ticaret fazlası veren bir şehir olduğunu vurgulayarak, ‘’Ülkemize katma değer katan bir şehir konumundayız’’ dedi.GSO Nisan ayı Meclis Toplantısı,...

GSO Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı
banner230
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep’in dış ticaret fazlası veren bir şehir olduğunu vurgulayarak, ‘’Ülkemize katma değer katan bir şehir konumundayız’’ dedi.
GSO Nisan ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu başkanlığında Onursal Başkan Abdulkadir Konukoğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi.
Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, hükümetin geçtiğimiz haftalarda açıkladığı ‘’İstihdam, sanayi yatırımı ve üretimi destek’’ amaçlı paketi olumlu bulduklarını ifade ederek, paket kapsamında Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu’nun hammadde, ara malı ve nihai ürün ayrımı yapılmaksızın kaldırılmasının kendilerini memnun ettiğini belirtti.
Konukoğlu, “Bu konuda gayret gösteren Onursal Başkanımız Abdulkadir Konukoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
Sanayi Odası olarak ‘’Marka Şehir Gaziantep Projesi’’ni başlattıklarından bugüne kadar süreçte önemli gelişmeler kaydedildiğinin, Gaziantep’in bugün en fazla marka patent başvurusu yapan beşinci şehir konumunda bulunduğunun altını çizen Adil Konukoğlu, Türk Patent Enstitüsü tarafından Ankara’da düzenlenen ‘’4. Türk Patent Ödülleri Töreni’nde Gaziantep’in ‘’Türkiye’nin Marka Şehir’’ ödülünü aldığını anımsattı.
Gaziantep de ‘’Baklavası, fıstığı, tarihi dokusu, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası coğrafi işaret tescilinin GSO tarafından Antep Baklavası ile alınmasından dolayı’’, törende ‘’Marka Şehir’’ kategorisinde ödüle layık görüldüğünü anlatan Konukoğlu, şunları söyledi:
‘’Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende kentimize ödülü verildi. Bu ödülün alınmasında emeği geçen bütün meclis üyelerimize, Sayın Nejat Koçer Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Gaziantep’in farkını, katıldığımız ödül töreninde de hissettik. Salonda bulunan herkes Gaziantep’in ismi okunduğunda ayakta alkışladı. Bu da ülkede bize olan bakış açısının göstergesidir.’’
Gaziantep’in ekonomik verileriyle ilgili bilgiler veren Konukoğlu, şehrin ihracatında Ocak-Mart 2015 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,6 düşüş görüldüğünü anımsattı.
Konukoğlu, en fazla ihracat yapan 6. şehir konumunu koruduklarını dile getirerek, ‘’Ocak-Mart döneminde, Türkiye’de en fazla ihracat yapan ilk 10’un tamamında düşüş var. Kocaeli ve Gaziantep dışında diğer illerin hepsinde ihracat düşüş oranı yüzde 10’un yukarısında. Her şeye rağmen sanayimiz dinamik bir şekilde ayakta duruyor” dedi.
Gaziantep’in dış ticaret fazlası veren bir şehir, ihracatının ithalatını karşılama oranı yüzde 116 olduğunun altını çizen Konukoğlu, ‘’Ülkemize katma değer katan bir şehir konumundayız’’ ifadelerini kullandı.
Konukoğlu, bu yılın ilk üç ayında bildirge veren işyeri sayısı ortalamasının yüzde 5 ve sigortalı çalışan sayısının yüzde 6,1 arttığına, en fazla marka patent başvurusu yapan iller arasında beşinci sırada bulunduklarına dikkati çekti.
Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu da konuşmasında, 7 Haziran’da yapılacak Genel Seçimin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, ‘’Huzurlu ve güzel bir seçim ortamının yaşanması’’ temennisinde bulundu.
Başbakan tarafından açıklanan teşvik paketine değinen Topçuoğlu, ‘’Bunun sanayiciler açısından moral olacağını düşünüyoruz. Yeni teşvik paketi kapsamında, KKDF hammadde, ara malı ve nihai ürün ayrımı yapılmaksızın kaldırılması sanayicilerin en büyük temennisiydi. Sanayi anlamında KKDF’nin kaldırılması bizleri sevindirdi” diyerek, sözlerini tamamladı.
YORUM EKLE