Fındık Üreticisi Alan Bazlı Gelir Desteğinin Devamını Bekliyor

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Fındıkta Verim Ve Kalitenin Artması İçin, Alan Bazlı Gelir Desteği’nin Sürmesi Gerektiğini Belirtti.

Giresun 14.04.2015, 14:24
Fındık Üreticisi Alan Bazlı Gelir Desteğinin Devamını Bekliyor
banner230
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan, fındıkta verim ve kalitenin artması için, Alan Bazlı Gelir Desteği’nin sürmesi gerektiğini belirtti.
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta verim artışının sağlanması ve kaliteli bir ürün için alan bazlı gelir desteğinin devam etmesi gerektiğini işaret ederek “Fındığımız üretici açısından olduğu kadar, istihdam ve döviz girdisi nedeniyle ülke açısından da büyük önem taşımaktadır. 2014 yılı üretim döneminde iklim şartlarının uygun gitmemesi nedeniyle bölgemizde fındık üreticileri zor bir yıl geçirmektedir.
Üreticilerimiz zorluklarını aşmak, verimli ve kaliteli ürün için, fındık hasat dönemine kadar geçen dönemde mazot, gübre, ilaç gibi gerekli temel girdileri kullanmaktadır. Ülkemizde mazot, gübre gibi girdilerin fiyatı oldukça yüksektir. Buna fındık toplama işçiliğinin eklenmesi ile maliyetler daha da artmaktadır. Fındık üretim maliyetlerini düşürmek için son 6 yıldır uygulanan Alan Bazlı Destekleme 2014 yılında sona ermiştir. Kaliteli fındık üretiminin sürdürebilirliğinin, ancak maliyetlerin yüksekliği nedeniyle zor durumdaki üreticinin desteklenmesiyle mümkün olacaktır. Fındık üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği ödemesi yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararının sezon ve seçim öncesi biran evvel çıkarılarak, fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi, ihracatta bulunduğumuz konumu koruyabilmemiz ve dünyada kaliteli Türk fındığı imajının zedelenmemesi açısından Alan Bazlı Gelir Desteği’nin devamı üreticimizi sevince boğacaktır” dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:29
Güneş 06:51
Öğle 12:31
İkindi 15:31
Akşam 18:01
Yatsı 19:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@