Gümüşhane’de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane’de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı Vali Yücel Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Şenol Turan, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, İl...

GÜMÜŞHANE 30.07.2015, 14:02
Gümüşhane’de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı Yapıldı
banner230
Gümüşhane’de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı Vali Yücel Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Şenol Turan, Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Pehlivan ve kurul üyeleri katıldı.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA), içme suyu uygunsuzlukları, doğal radyasyon ölçümleri ve gündemdeki diğer konuların değerlendirildiği ve alınacak tedbirlerin kararlarının verildiği toplantıda Halk Sağlığı Müdürlüğü uzmanları tarafından konularla ilgili bilgilendirme ve sunumlar gerçekleştirildi.
“KKKA HASTALIĞIYLA İLGİLİ DUYARLILIK MEVSİM İTİBARİYLE DAHA DA ARTIRILMALI”
Toplantının sonunda bir değerlendirme yapan Vali Yücel Yavuz, il genelinde mevsim itibariyle gurbetçilerle birlikte artan nüfus nedeniyle KKKA hastalığına karşı duyarlılığın daha da artırılması gerektiğine vurgu yaptı ve gerekli çalışmaların Halk Sağlığı Müdürlüğü başta olmak üzere tüm kurumlar tarafından yapıldığını söyledi.
“DOĞAL RADYASYON SEVİYESİ LİMİTLERİN ÇOK ALTINDA, TELAŞA MAHAL YOK”
Gümüşhane’de Türkiye Atom Enerjisi Kurumu verilerine göre ortalama radyasyon miktarının ülke genelinde üst sıralarda olduğunu fakat tıbbi ve teknik açıdan bakıldığında ise insan sağlığına zarar verecek limitin çok altında olduğunu kaydeden Vali Yavuz, “Bu konuda telaş ve paniğe gerek yok. Normale göre yüksek olmasının sebebi de doğal ortam, yeraltındaki maden yatakları ve diğer unsurlar. Bunlar bir araya gelince doğal olarak bir olgu ortaya çıkıyor. Vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden bir doğal radyasyon seviyesi yok. Halkımızın sağlığını doğrudan etkileyecek durum yok, vatandaşlarımız bu konuda rahat olsunlar.” dedi.
“ESKİ İÇME SUYU DEPOLARI TAMİR EDİLMEYECEK, YENİLERİ YAPILACAK”
İçme ve kullanma sularıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Vali Yavuz, şunları söyledi: “Arkadaşlarımız hem merkezde hem de taşrada çok duyarlılar. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğimiz içme suyu kaynakları ve bu amaçla tesis edilen depo ve şebekeleri duyarlı bir şekilde kontrolden geçirilmesi hususunda son derece duyarlılar. Kesinlikle ve kesinlikle bundan sonra içme suyu depolarının tadilatıyla ilgili gelen talepleri tamirat değil yeni depo yapılması şeklinde talimat verdik. Eski tip depolar ne tamir kabul eder halde ne de şuanki teknik ve tıbbın kabul edebileceği şartlara haiz. Tamir ve tadilatla uğraşacağımıza kapasitesini de dikkate almak suretiyle yenisini yapacağız. Çok daha verimli, kalıcı, ileriye dönük ve rantabl bir çalışma yapılması konusunda talimat verdik.”
Toplantıda sunum yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü uzmanları ise Gümüşhane’de 2015 yılı içerisinde 25 bin 803 kişiye birebir KKKA hastalığı hakkında bilgi verildiğini, 11 bin broşür dağıtıldığını, Cuma hutbeleri ve Belediye anons sistemleri ile vatandaşların sürekli uyarıldığını söyledi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 13 Kasım 2019
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:30
İkindi 15:13
Akşam 17:37
Yatsı 18:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@