Ürün Ve Tasarım Yarışması

Eskişehir Kadın El Emeğini Destekleme ve Değerlendirme Derneği tarafından “Ürün ve Tasarım Yarışması” düzenlendi.Eskişehir Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa, Vali Güngör Azim Tuna ve eşi Pervin Tuna, Ticaret Odası...

Ürün Ve Tasarım Yarışması
banner230
Eskişehir Kadın El Emeğini Destekleme ve Değerlendirme Derneği tarafından “Ürün ve Tasarım Yarışması” düzenlendi.
Eskişehir Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa, Vali Güngör Azim Tuna ve eşi Pervin Tuna, Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Kadın El Emeğini Destekleme ve Değerlendirme Derneği Başkanı Canan Şükrüoğlu, yarışmacılar ve çok sayıda davetli katıldı.
Eskişehir’de yaklaşık iki yıldır görev yaptığını belirten Vali Tuna, programda yaptığı konuşmada, sanatkar ruhlu nesil yetiştirmeye ihtiyaç olduğunu belirtti. Başka şehirlere göre Eskişehir’deki sivil toplum kuruluşlarının çok faal olduğunu aktaran Vali Tuna, şöyle konuştu:
“Eskişehir’le hep birlikte gurur duyuyoruz. Örnek alınacak çalışmalara imza atılıyor. Bizde Valilik olarak, diğer sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları ile birlikte bu konuda yapılan çalışmalara destek veriyoruz. Kadın El Emeğini Destekleme ve Değerlendirme Derneğimizle devamlı görüşüyor ve yaptıkları çalışmalara destek vermeye çalışıyoruz. Bir nebze olsun yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bizlere.”
Bugünün dünyasında farklı şeyler yapmak gerektiğini söyleyen Vali Tuna, “Ortaya bir ürün sunuyorsanız, bunun tasarımını ne kadar farklı yapabilirseniz o kadar katma değer ve gelir elde ediliyor. Aslında sanayi alanında da bu böyle. Belki birçok kişi buluş yapıyor, tasarım yapıyor fakat bir gün geliyor farklı bir çalışma ortaya çıkıyor ve hepsine bedel geliyor. Yüksek teknoloji gerektiren sanayi ürünlerinde bu tarz şeyler normal” diye konuştu.
Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarından bahseden Vali Tuna, bu tarz çalışmalara daha çok eğilmesi gerektiğini savundu. Herkesin her yerde bulacağı ürünlerin yerine tasarım konusunda daha yaratıcı şeylerin gerekli desteğin alınarak yapılmasını isteyen Vali Tuna, “Kadınlarımızın hayal dünyası kabiliyet ve yetenekleri kıyaslanmayacak derecede iyidir. Alınacak desteklerle daha güzel işlerin yapılacağına ben inanıyorum” şeklinde konuştu.
Eskişehir Valiliği ve Türk Dünyası Vakfı tarafından kadın istihdamına yönelik bir çalışma yapmak istediklerini aktaran Vali Tuna, “Geleneksel sanatlarımıza yönelik bunların hem eğitiminin hem de atölye çalışmalarının yapılacağı ve güzel tasarımlara zemin hazırlayacak çalışmaları önümüzdeki haftalarda başlatmak istiyoruz” ifadesini kullandı.
“Geçmişten gelen bizi biz yapan değerlerimiz var” diyen Vali Tuna, konuşmasına şu sözlerle devam etti:
“Bu bir obje veya nakış olabilir. Değişik çalışmalar olabilir. Bizim ruh dünyamızı da güzelleştirecek, zenginleştirecek işlerdir diye düşünüyorum. Bir kısmı için bu bir faaliyet olabilir, bir kısmı için de geçim kaynağı olabilir. Öncelikle insanımızın buradan bir fayda elde etmesi, ekonomisine bir destek olması temel amaçtır. Ama bir taraftan da bize ait kaybolmaya yüz tutan güzel sanatlarımızı ihmal etmeden, koruyarak yolumuza devam etmeliyiz. Ben, bu organizasyonda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Yarışmaya katılanlardan mutlaka birileri daha başarılı olacak ama önemli olan katılmaktır. Ben, eşimle beraber aranızda olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. Bundan sonraki çalışmalarınıza katkı vermek arzuyla, hepinize bundan sonraki çalışmalarınızda ve hayatınızda başarılar diliyorum.”
Derneğin yaptığı çalışmalardan bahseden Başkan Şükrüoğlu ise, yarışmaya katılan tasarımların hepsinin birbirinden güzel olduğunu söyledi. Dereceye giremeyen yarışmacıların üzülmemesini isteyen Başkan Şükrüoğlu, “Çalışıp üretmek ve kendimizi yenilemek zorundayız. Etrafımızda, çevremizde neler olup bittiğini, dünyada neler olduğunu gözlemlemeliyiz. Güzel evlatlar yetiştirmeliyiz. Evlatlarımızın arasında ayrım yapmamalıyız. Biz kadınlar; sevgi, şefkat, merhamet ve barış doluyuz. Birlik ve beraberliğimizi bozmadığımız süre içerisinde hiçbir engel tanımıyoruz. Bütün engelleri hep birlikte aşacağımızı sanıyorum. Şimdiye kadar yaptığımız bütün çalışmalarda bizden desteklerini esirgemeyen Valimiz Güngör Azim Tuna’ya ve değerli eşi Pervin Tuna’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından jürinin belirlediği oylarla tasarım yarışması sonucu açıklandı. Yapılan oylama sonucunda, “Dora 2” rumuzuyla yarışmaya katılan Pelin Açıkgöz birinci oldu. Pelin Açıkgöz’e ödülünü Vali Tuna ve eşi Pervin Tuna beraber verdi.
YORUM EKLE