15 Mayıs 2015 Cuma 11:05
İş Sağlığı Ve Güvenliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
banner230
Eskişehir Aspir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Erhan Şengöç, iş sağlığı ve güvenliği konusunda önemli bilgiler verdi.
İş yeri içerisinde ergonomik çalışma koşulları sağlanmadığı takdirde iş kazaları ve meslek hastalıklarının meydana gelmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Şengöç, “Bunun için biz iş güvenliği uzmanları olarak kişiye uygun işlerde çalışmaları konusunda işverenleri ve çalışanları bilgilendirmekteyiz. İş kazalarının oluşumu, iş kazalarının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması, meslek hastalıkları, temel iş kanunları, iş yeri için sağlık güvenlik işaretleri. Bu eğitimler tehlike sınıfına göre bir iki üç yılda bir tekrarlanır” ifadelerini kullandı.
GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DAHA DÜŞÜK
Gelişmiş ülkelere bakıldığında iş kazaları oranının düşük olduğunun gözlendiğini belirten, Şengöç, “Gelişmiş ülkelerdeki makine ve teçhizatın güvenlikli olmasının yanında, kişilerin eğitimli olması da iş kazalarının düşük olmasını sağlıyor. Kişilere gerekli eğitimler verilerek iş kazaları büyük oranda önlenebilir. Fakat, eğitimsiz kişileri hiç bilmedikleri bir ortama tehlikeleri belirtmeden sokmak kişileri direk olarak iş kazasına maruz kalması kaçınılmaz olur” şeklinde konuştu.
BİLİNÇLENME ARTIYOR
Türkiye ve Eskişehir’de iş sağlığı ve güvenliği şartlarını getiren işletme oranının arttığını ifade eden Şengöç, firmaların büyük bir çoğunluğunda da bu bilinçlenmenin oluşmaya başladığını söyledi. İş kazalarının azaltılması ve eğitimli çalışan sayısının arttırılması ve çalışanların daha uygun ortamlarda çalışmasını hedeflediklerini belirten Şengöç, şöyle konuştu:
“İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların işe gelirken, evden çıkıp tekrar eve dönmeleri arasında geçen zamanı içeriyor. Servis hizmetleri ile çalışma ortamına gelmeleri, uygun çalışma ortamının sağlanması, çalışanlara ne tür koruyucu malzemelerin verilmesi gerektiği, eğitimleri, dikkat edilmesi gereken hususlar, çalışanların çalışma şartlarının iyileştirilmesi, sağlık ile ilgili kontrollerinin iş yeri hekimi ile beraber kararlaştırılması, mevzuata uygun çalıma ortamının sağlanması, işverenlerin bilinçlendirilmesi, çalışanların tekrar evlerine dönmesi konularını kapsar.”
KANUN NELER GETİRİYOR
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun işverenlere, işçinin güvenli ve sağlıklı bir ortamda çalışmasını sağlamak gibi yükümlülükler getirdiğini anlatan Şengöç, “İşveren kazalara dair nasıl önlemler alması gerektiğini bir bilen tarafından öğrenerek, ileride bir sorun yaşanmaması için bilgilendirilir” dedi. İşçinin de güvenli ve sağlıklı bir ortamda daha rahat çalışacağını aktaran Şengöç, “Aspir OSGB olarak, iş sağlığı ve güvenliği açısından ortamın güvenli hale getirilmesi ve uygun çalışma şartlarının sağlanması için kontroller yapıyoruz. Sektöre göre yönetmelik ve kanunların gereklerinin yapılıp yapılmadığını denetliyoruz. Öncelikli olarak sektöre göre uygun iş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve gerekiyorsa sağlık elemanı hizmeti veriyoruz” dedi.
NASIL İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI OLUNUR
İş Güvenliği Uzmanı Erhan Şengöç, İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için neler yapılması gerektiğini de şöyle açıkladı:
“Uygun eğitim kurumlarından eğitim almak gerekir. Daha sonra eğitim kurumundan 220 saat eğitim almak gerekir. Bakanlığın açmış olduğu sınavdan başarılı olmak gerekir. Sertifika alınarak çalışmaya başlanılabilir. Yıllar içerisinde üst gruplara çıkılır. Sınıflar C-B-A şeklinde olmaktadır. Tehlike sınıfına göre uygun sınıftaki uzman çalışabilir.”
İş Güvenliği uzmanlarının sorumluluklarını ise Şengöç şu şekilde sıraladı:
“İş yeri içerisinde meydana gelebilecek bütün kazaların oluşumunda işveren kusursuz sorumludur. İş yeri içerisinde iş güvenliği uzmanı işverenin atadığı kişi olduğu için iş güvenliği uzmanı da meydana gelen bu kazalarda sorumludur.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.