CHP Adayları Baro’yu Ziyaret Etti

CHP Eskişehir milletvekili adayları, Baro Başkanı Av. Rıza Öztekin, Başkan Yardımcısı Av. Şenol Gündoğdu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.Ziyarete, CHP Milletvekili adayları, Prof. Dr. Gaye Usluer, Utku Çakırözer, Cemal Okan Yüksel,...

CHP Adayları Baro’yu Ziyaret Etti
banner230
CHP Eskişehir milletvekili adayları, Baro Başkanı Av. Rıza Öztekin, Başkan Yardımcısı Av. Şenol Gündoğdu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.
Ziyarete, CHP Milletvekili adayları, Prof. Dr. Gaye Usluer, Utku Çakırözer, Cemal Okan Yüksel, Erman Gölet ve Metin Tomsuk katıldı. CHP adaylarının ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getiren Baro Başkanı Öztekin, hükümetin hukuk politikalarını eleştirerek; “Mesleğimizi bitirmek isteyenler umarım bu amaçlarına ulaşamazlar, bizim mesleğimizi işlevi olmadan demokrasinin bir anlamı yok” diye konuştu.
CHP’nin seçim bildirgesine de değinen Öztekin, “Ben bildirgede avukatlık sınavı üzerinde de durulmasını isterdim. Bu işin düzelmesi için sınav getirilmeli. Sınav bizim için hayati önem taşıyor. 140 stajyerimiz var, 139 hukuk fakültesi var, Barolar Birliği olarak büyük bir adım atıldı, yönetmelik çıkartıldı ancak, bunun çıkış noktası 182’nci madde de yönetmelikle değiştirildi. Sınav gelince sorunun yüzde 50’si çözülecek. Hükümet sınavı onaylamıyor ve piyasa ayıklasın diyor bu ne demektir?” ifadelerini kullandı.
“MESLEKLER PİYASALAŞTIRILDI”
Öztekin’in söylediklerine katıldığını ifade eden CHP Parti Meclisi Üyesi ve birinci sıra milletvekili adayı Prof. Dr. Gaye Usluer, “Yalnız avukatlık değil, hükümet her mesleği piyasalaştırdığı için liberal ekonominin sonucu olarak böyle bir tablo ortaya çıkıyor” diye konuştu.
Avukatlık sınavı ile ilgili beklentilerin değerlendirileceğini kaydeden Prof. Dr. Usluer, CHP iktidarında avukatlara yönelik temel bir sınavın yapılması için çalışacaklarını söyledi. Hukuk alanındaki her çalışmada Baro’nun fikirlerinin kendilerine yol gösterici olacağını belirten Prof. Dr. Gaye Usluer, sağlık alanında, mühendislik ve diğer tüm alanlarda meslek örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine önem vereceklerini kaydetti.
İLK SIRADA HUKUK VAR
Aday açıklaması sonrasında tüm adayların ilk kez bir ziyaret gerçekleştirdiğine değinen CHP Eskişehir ikinci sıra Milletvekili Adayı Utku Çakırözer ise, bunun hukuka verdikleri öneminin bir göstergesi olduğunu dile getirdi. Çakırözer, “Seçim bildirgemizdeki ‘ilk düğme demokrasi’ benzetmesini çok doğru buluyorum” dedi.
Prof. Dr. Gaye Usluer de, hukukun, hukuk devleti olunmasının, demokrasinin ilk koşulu olduğunu vurgulayarak, “Bu ilk düğme doğru iliklenmezse, diğer düğmeler de yerini bulmayacaktır ve bütünüyle sorunlu bir yapı oluşacaktır. Seçim bildirgemizde ilk sıraya hukuk devleti olunmasının yerleştirilmesi de CHP’nin hukuka verdiği önemin göstergesidir” şeklinde konuştu.
CHP İKTİDARI
Seçimlerde sandıkların çok önemli olduğunu anlatan Baro Başkanı Öztekin, “Buraya gerçek iradenin yansıması için üzerimize düşeni yapacağız, ‘Sandığa sahip çıkın’ denen bir ülkede yaşıyoruz ben buna inanamıyorum. YSK diyor ki her şey tamam jeneratörümüzü aldık. Sandığa sahip çıkmak devletin görevidir, bu kaygının olması bile çok tehlikeli” ifadelerini kullandı.
Öztekin, 8 Haziran’da hukuk devletinin yeniden inşa edileceği bir tabloyu beklediklerini söyledi. CHP birinci sıra adayı Prof. Dr. Gaye Usluer Usluer ise bu tablonun CHP iktidarı ile gerçekleşeceğini belirtti.
YORUM EKLE