Balkanlar’dan Yine Soğuk Geliyor

Bölge Geneli Hava Durumuna İlişkin Açıklamalarda Bulunan Eskişehir Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nde Görevli Meteoroloji Uzmanı Belgin Tarınç, Yapılan Son Meteorolojik Değerlendirmelere Göre, Bu Haftanın Serin, Rüzgarlı Ve Yağışlı Geçeceğini Söyledi.

Balkanlar’dan Yine Soğuk Geliyor
banner230
Eskişehir Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü sahasında bulunan Eskişehir, Bursa, Bilecik ve Kütahya’nın Balkanlar’dan gelen soğuk havanın etkisi altına gireceği bildirildi.
Bölge geneli hava durumuna ilişkin açıklamalarda bulunan Eskişehir Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü’nde görevli Meteoroloji Uzmanı Belgin Tarınç, yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre, bu haftanın serin, rüzgarlı ve yağışlı geçeceğini söyledi.
“Sıcaklıklar yükseldi, bahar artık geldi derken önümüzde yine soğuk ve yağışlı bir hava var” diyen Tarınç, “Bu hafta boyunca sıcaklık oranları, mevsim normallerinin altında seyredecek. Yurdumuz Balkanlar üzerinden gelen yağışlı sistemlerin etkisi altına girdi ve bu yağışlı sistem bölgemizde, yağmur ve sağanak şeklinde aralıklarla yağışlara neden olacak. Bu yağışlı havaya ilave olarak salı günü de ülkemizin yine Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı sistemin etkisi altına gireceğini tahmin ediyoruz. Hava sıcaklıkları hissedilir derecede azalacak ve bölgenin iç ve yüksek kesimleri, özellikle 22 Nisan Çarşamba gece ve 23 Nisan Perşembe öğle saatleri arasında karla karışık yağmur ve kar yağışları alacak. Yağışlarımız kuvvetli değil ancak rüzgarlar kuvvetli. Bu da hissedilen sıcaklığı daha düşük algılamamıza neden olacak. Bu hafta zirai ve tarımsal faaliyetlerin devam ettiği bölgelerde özellikle cuma sabah saatlerine kadar “zirai don” riski bulunmaktadır. İlgililerin ve vatandaşların zirai don riskine ve ani sıcaklık düşüşüne karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE