10 Mayıs Sağlık İçin Hareket ET Günü

10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü

10 Mayıs Sağlık İçin Hareket ET Günü
banner230
Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesi’nde Diyetisyen Nuri Caner Arıbakır, 10 Mayıs ’Sağlık İçin Hareket Et Günü’ nedeniyle açıklamalarda bulundu.
Nuri Caner Arıbakır, fiziksel aktivitenin kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlandığını söyledi. Fiziksel aktivitenin bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan biri olduğunu anlatan Arıbakır, "Bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sı, meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir" dedi.
"SAĞLIK İÇİN 150 DAKİKA EGZERSİZ"
Dünya genelinde fiziksel hareketsizliğin sebeplerinden bahseden Arıbakır, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık yüzde 2’si ile ilişkilendirildiğini aktardı. Nuri Caner Arıbakır, "Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık yani haftanın 5 günü 30 dakikalık orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir. Orta şiddetli aktiviteler sırasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek ve benzeri orta şiddetli aktivite örnekleridir.Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında kişi, aktivite sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz. Tempolu koşu, basketbol, futbol, voleybol, hentbol ve tenis oynamak, step-aerobik derslerine katılmak, tempolu dans etmek ve benzeri günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır" ifadelerini kullandı.
"AKTİVİTELER DÜZENLİ YAPILMALIDIR"
Arıbakır, daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktivitelerin düzenli olarak yapılması gerektiğini ve yaşamın bir parçası hâline getirilmesi gerektiğini aktardı. Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Şubesinde Çalışan Diyetisyen Nuri Caner Arıbakır, "Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın ön sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yüzde 71.9’u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. 6-11 yaş grubu çocuklarımızın bile yüzde 58.4’ü düzenli olarak yani günde 30 dakika veya daha fazla süre ile egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda televizyon, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma vesaire gibi gerekçelerle hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saattir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs "Sağlık için Hareket Et Günü" olarak belirlenmiştir" şeklinde konuştu.
YORUM EKLE