1 Mayıs Tertip Komitesi’nden Katılım Çağrısı

Eskişehir Atatürk Stadyumu önünde bazı sivil toplum kuruluşları adına yapılan açıklamada, halk 1 Mayıs kutlamalarına çağrıldı.1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, 1 Mayıs...

1 Mayıs Tertip Komitesi’nden Katılım Çağrısı
banner230
Eskişehir Atatürk Stadyumu önünde bazı sivil toplum kuruluşları adına yapılan açıklamada, halk 1 Mayıs kutlamalarına çağrıldı.
1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününü Eskişehir’de kitlesel ve coşkulu bir biçimde kutlamak için hazırlıklarına devam ettiklerini söyledi. “Bizler, yılın 365 günü alın teri döken, bu ülkede üretilen her şeyi ama her şeyi üretenleriz. Bizlerin 1 Mayıs`ta söyleyecek sözü, büyüteceği bir umudu var” diye seslenen Aykanat, “Taşeron çalışma başta olmak üzere tüm kölece çalıştırma biçimlerine karşı insanca çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar istiyoruz. Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz. Çalışırken ölmek, sakat kalmak, hastalanmak istemiyoruz. Kıdem tazminatımız gaspına karşı iş güvencemize sahip çıkıyoruz" dedi.
YOK SAYILDIK
Yılın 365 günü ülkenin tüm değerlerini, güzelliklerini üretirken ezildiklerini, hor görüldüklerini, yok sayıldıklarını ifade eden 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan Aykanat ise şunları söyledi:
“Sefalet ücretleriyle, güvencesiz, çalıştırılıyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için hayatımızdan oluyoruz. 1 Mayıs dünyanın bir çok ülkesinde resmi tatildir. Ve dünyanın her yerinde 1 Mayıs`lar kentlerin en merkezi meydanlarında kutlanır. Çünkü 1 Mayıs günü hayat durur. Türkiye`de de pek çok ilde böyle olacak, kentlerin en merkezi meydanları işçi sınıfıyla buluşacak. Bizler istiyoruz ki kentimizde de meydan adı verilen kavşaklar yerine, bu önünde bulunduğumuz yer, bu konuda söyleyecek sözü olanların görüşlerinin alınarak şekillendiği meydan gibi bir kent meydanı olsun, işçiler ve emekçiler taleplerini kavşaklar yerine kentimizin bu meydanında haykırsın. 1 Mayıslarda bir araya gelen bizler DİSK-KESK-TMMOB- Eskişehir Tabip Odası olarak dost emek-meslek örgütleriyle, demokratik kitle örgütleriyle bu alana sahip çıkalım bu meydanda buluşabilelim.”
YORUM EKLE