12 Mayıs 2015 Salı 14:43
Türk Sağlık Sen’den Hemşireler Haftası Açıklaması…
banner230
Türk Sağlık Sen Erzurum Şube Başkan Vekili İlim Gödekmerdan, 12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Hemşireler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, hemşirelerin iş yükünün çok olduğunu ve ücretlerinin yetersiz olduğunu belirtti.
12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan hemşireler haftasını yine sağlık meleklerinin sıkıntılarla karşıladığını dile getiren Türk Sağlık Sen Erzurum Şube Başkan Vekili İlim Gödekmerdan, “Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan 142 Bin hemşire arkadaşımız yoğun iş yükü başta olmak üzere birçok sorunla baş başadırlar.
Türkiye’de 100 bin kişiye 251 hemşire-ebe düşüyor AB ortalaması ise 836’dır. Yani AB’yi yakalamak için 455 Bin hemşireye ihtiyacımız vardır. Bu gerçek bile hemşire istihdamındaki yetersizliği, ağır iş yükünü anlatmaya bize göre kafidir” dedi.
Türk Sağlık-Sen olarak hemşirelerin çalışma hayatındaki sorunları ile ilgili gerçekleştirdikleri anket çalışmasının sonuçlarının yaşadıkları sıkıntıları göstermesi adına oldukça mühim olduğunu kaydeden Türk Sağlık Sen Erzurum Şube Başkan Vekili İlim Gödekmerdan, “1262 hemşire arkadaşımızın katıldığı ankette Kurum idaresi tarafından çalışanlara yönelik görevlendirme ve ödüllendirmede adil davranıldığını düşünüyor musunuz sorusuna hemşirelerin yüzde 80.6’sı adil davranılmadığı, Yüzde 13.8’i kısmen, yüzde 5.6 ’si de adil davranıldığını cevabını vermiştir. Ankette hemşirelerimize mesleklerini icra ederken duydukları en büyük endişeyi de sorduk. Hemşirelerin yüzde 36.8’i baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan korktuğunu ifade etti.
Yüzde 20.4’ü çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamak, yüzde 25.1’i aileme vakit ayıramamak, yüzde 12,3’ü amirlerle sorun yaşamak ve yüzde 5.5’i de işimi kaybetmek dedi.
Anketimizde sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından olan şiddete karşı kurumlarda alınan önlemleri de değerlendirmelerini istedik. Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 50.2’si güvenlik önlemleri yetersiz, yüzde 38.6’sı ise güvenlik önlemi alınmıyor dedi. Yeterli güvenlik önlemi alındığını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 11.2. Hemşirelerin ayrıca yüzde 59.4’’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 34.2’si aynı kaldığını, yüzde 6.4’ü de iyileştiğini belirtmiş. Anketle hemşirelerin ekonomik durumunu da tespit ettik. Anket sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 91’i aldığı maaş ve döner sermayenin yetersiz olduğunu düşünüyor.
Hanenizde en çok harcama, hangi tüketim kalıbına yapılmaktadır sorusuna yüzde 48.4’ü kira-ev, yüzde 30.1’i gıda cevabını verdi. Yani temel ihtiyaçları gelirlerinin yüzde 78’ini oluşturuyor.
Hemşirelerin yüzde 49,9’u ödeme ve harcamalarını yaptıktan sonra ay sonunda parası kalmadığını belirtiyor.
Yüzde 90.3’ünün düzenli olarak ödemek zorunda olduğu borcu var. Yüzde 33.7’si bireysel kredi, yüzde 29.1’i konut kredisi, yüzde 17.5’i kredi kartı borcu her ay ödediği düzenli borç olarak ifade ediyor.
Kısacası hemşirelerimiz mağdur ediliyorlar. Hizmetlerinin karşılığını alamıyorlar. Bizler Türk Sağlık- Sen olarak her zaman hemşirelerimizin yanında olacağız.
Hemşirelerimizin sıkıntılarını en yetkili kişilere iletmeye, çözüm için etkin mücadele etmeye ve her türlü yasal zeminde onların haklarını aramaya devam edeceğiz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.