Oltu’da 2b Arazilerinin Satışı Anlatıldı

Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcıları, hissedarları ve paydaşlarına önemli avantajlar sunan yasanın 27 Nisan 2015 tarihi itibariyle sona erecek olması nedeniyle Erzurum Defterdarı İsmet Tapar, Oltu’da bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.Kaymakamlık...

Oltu’da 2b Arazilerinin Satışı Anlatıldı
banner230
Hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcıları, hissedarları ve paydaşlarına önemli avantajlar sunan yasanın 27 Nisan 2015 tarihi itibariyle sona erecek olması nedeniyle Erzurum Defterdarı İsmet Tapar, Oltu’da bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.
Kaymakamlık Toplum Merkezinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına İlçe Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Bozkurt, İlçe Jandarma Komutanı Bayram Kayıkçı, Oltu Malmüdürü Cemal Kaygusuz, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Gazi Atmaca, mahalle ve köy muhtarları katılırken Erzurum Defterdarı İsmet Tapar, yasanın getirdiği avantajları anlattı.
Hazineye ait arazilerin kullanıcılarına uygun bir fiyat karşılığında 6 yıl boyunca 12 taksitte satışının gerçekleştirileceğini belirten Erzurum Defterdarı İsmet Tapar, “Bu yasa, yıllarca sürüncemede kalan vatandaşlarımızın kendi yeri gibi kullandığı hazineye ait tarım arazilerinin kullanıcılarına satılmasına yönelik avantajlar barındırıyor” dedi.
Avantajlar hakkında toplantıya katılan muhtarlara bilgiler veren Erzurum Defterdarı İsmet Tapar, 2B arazileri olarak bilinen arazilerin satışı konusunda başta rayiç bedelin yüzde 50’si oranında bir fiyatla satışa çıkarılacağını belirtti. 2B hazine arazilerinin kullanıcı ve hissedarlarının belirlenen rayiç bedeli peşin yatırmaları halinde yüzde 20 oranında bir indirimden de faydalanacaklarını aktaran Erzurum Defterdar Tapar, “Örneğin rayiç bedeli bin lira olan bir hazine arazisinin kullanıcısı 400 liraya bu araziyi alma imkânına kavuşacak. Yani devlet, vatandaşıyla barışmak istiyor. Bunun yanında araziyi kullanan vatandaş, 5 yıl içerisinde kira bedeli olarak devlete bir para ödemişse, devlet bu kira bedelini alacağı arazi bedelinden düşüyor. Devlet bu satış esnasında tapu harcı, döner sermaye payı ve KDV gibi ücretleri de alınmayacak. Yani tapuya gitmeden tapularınızı mal müdürlüklerimizden alabileceksiniz. Bunun yanında diğer bir avantajı ise mülkiyet alıcıya geçtiği zaman mazot ve doğrudan gelir desteği gibi devletin vereceği her türlü destekten yer sahibi olunduğu için faydalanmış olunacaktır.” Şeklinde konuştu.
Özellikle köy muhtarlarına uyarılarda bulunan Erzurum Defterdarı İsmet Tapar, “İletişimin bu kadar aktif kullanıldığı bir ortamda internet üzerinde de satışa çıkarılan bir hazine arazisine başka bir bölge veya ilden herhangi birisi rahatlıkla online teklif verip, satışı yapılan araziyi alabilir. Köy muhtarlarımızın, 2009-2011 yılları arasında yani bu 3 yıllık zaman içerisinde kimin adı geçen hazine arazisini ekip biçtiğini tespit edip, bildirmeleri çok önemlidir. Devletin burada önceliği hazine arazisini işgal edene yöneliktir” Dedi.
Bu arada toplantıda söz alan köy muhtarlarından bazıları daha önce köy tüzel kişiliğine ait olan ve ortak kullanıma açık hazine arazilerinin parası olanlarca alınmasının köy yerleşim alanlarının daralmasına neden olacağını öne sürerek endişelerini dile getirdiler.
YORUM EKLE