05 Haziran 2015 Cuma 15:23
DAP Bölgesi “Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projeleri”nin Protokolü İmzalandı
banner230
2015 yılında desteklenecek olan Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projelerini uygulayacak ilgili kuruluşlar ile DAP İdaresi arasında protokol imzalandı.
Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne ait toplantı salonunda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, 2011 yılında kurulmuş bir idare olduklarını, o yıldan bugüne kadar bölgede uyguladıkları programlardan bir tanesinin de Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projesi olduğunu belirterek, “Kuruluş aşamasından sonra, tarımda verimliliğin artırılması amacıyla küçük ölçekli sulama projelerine ağırlık verdik. Bu programı 2018 yılı sonuna kadar da devam ettireceğiz. Sulama projeleri hayvancılığın gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.
Başkan Demir, kısa adı DAP olan Doğu Anadolu Projesi’nin amacının bölgedeki proje uygulamalarını koordine etmek, bölgedeki kalkınmaya yönelik yatırımları ve projeleri izlemek, değerlendirmek ve koordinasyon hizmetlerini yerine getirerek, bölgenin DAP Eylem Planı’nda yer alan projeler aracılığıyla kalkınmasını hızlandırmak olduğunun altını çizdi. Başkan DEMİR konuşmasında, programın uygulanmasına yönelik hazırlanan usul ve esaslara uygulayıcı kuruluşların uymalarının önemine yer verdi.
DAP Bölgesinin potansiyeli dikkate alındığında, Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projesi programının uygulanmasının önemine vurgu yapan Başkan Demir, gelir seviyesi düşük olan bölge üreticisine sulama altyapılarını yaparak, onların tarımsal üretime yeniden dönmelerini ve mevcut üretimin artmasını sağlamak gibi amaçlarının olduğunu ifade etti. Bu amaçla bağlı illerin (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van) İl Özel İdareleri ile Büyükşehir Belediyelerinin konuyla ilgili projelerini desteklediklerini söyledi. Başkan Demir, 2015 yılında, Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamındaki illerdeki 79 adet Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projesi’nin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından onaylandığını belirterek, söz konusu projelere toplam 40 milyon liralık ödeneğin kullanıma hazır olduğunu açıkladı.
DAP Bölgesi il, ilçe ve köylerine ilk etapta 9 bin adet sac ve betondan yapılmış Hayvan Sıvatı (Hayvan Sulağı) dağıtılacağı müjdesini veren Başkan Demir, ilave taleplerin ise önümüzdeki yıl karşılanacağını söyledi. Demir, “Bölgemizde kırsal nüfusun büyük kısmı geçimini hayvancılıkla sağlamaktadır. Hayvancılıkla meşgul olan çiftçilerimizin daha fazla gelir elde etmeleri için üretimlerini verimli ve kazançlı kılmamız gerekir. Bunları yaparken tabi daha çok üretmemiz lazım. Birim maliyetlerin daha aza indirilmesi lazım ki verimli, kazançlı olsun. Bunlardan bir tanesi merada otlatılan hayvanların su ihtiyacını karşılamaktaki sıkıntıydı. Çünkü ot kadar su da önemlidir. Merada enerjisini alan hayvan, günde birkaç defa 2-3 kilometre aşağılara inerek su ihtiyacı için bu enerjiyi yolda harcıyor. Su kaynağı olmaya meralarda kışın yağan kar ve yağmur sularının depolandığı Hayvan İçme Suyu (HİS) göletler inşa ediyoruz ve bunları sıvatlarla entegre ederek bölge hayvancılığının gelişimine önemli katkı sağlayacaktır” diye konuştu.
Başkan Demir, konuşmasının devamında, meralarda koyun ve keçiyi kırpma noktaları oluşturarak çevre kirliliğine son vermek, küçükbaş hayvan sağlığı açısından yıkama havuzu ve çoban evi gibi talepler değerlendireceğini ifade etti. Ziraat ve veterinerlik fakülteleri olan Erzurum, Elazığ, Van’da Çiftçi Eğitim Merkezi kurulacağını söyleyen DEMİR, bölge çiftçisinin araziye çıkmadığı aylarda, teorik ve pratik olma üzere konaklamalı eğitim almalarına imkan sağlanacağını belirtti. Ayrıca 15’ini bu yıl 7 tanesini de gelecek yıl olmak üzere toplam 22 adet ruhsatlı canlı hayvan pazarı kurmayı düşündüklerini dile getiren Demir, bunun 11’inin tip projesinin DAP İdaresi tarafından yapıldığını söyledi. Ruhsatlı Canlı Hayvan Pazarları entegre kesimhanelerin yapılamasının önemini belirten DEMİR, bununla canlı hayvan sevkiyatının en aza indirilerek, karkas et ticaretinin yapılmasının önünün açılacağını vurguladı. Kırsal alanda küçük biyogaz tesisleri kurmak için girişim başlattıklarının bilgisini veren DEMİR, sürdürülebilir olması kaydıyla, düşük maliyetli ve çözüm amaçlı inovasyona dayalı projelere destek vereceklerinin altını çizdi.
Toplantıya, DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Mehmet Özdoğan, Kars Vali Yardımcısı Akif Pektaş, Iğdır İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Orhan Şaban, Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Ulvi Altaş, Hakkari İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Tunç, İbrahim Besi, Erzincan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yaşar Felekoğlu, M.Teoman Yerlikaya, Bitlis İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Adem Aydoğdu, İlhan Kanmış, Ardahan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hakkı Özgür, Anıl Aksel, Ağrı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cesim Gökçe, Ersin Gültekin, Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, Malatya Büyükşehir Belediyesi Maski Genel Müdür Yardımcısı İrfan Kaya, Van Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı M.Şerif Kalayık, Reşat Karademir, Van Yatırım İzleme Ve Koordinasyon Başkanlığından Faruk Balta, Nizamettin Görentaş, Erzurum Büyükşehir Belediyesinden Ayhan Karaoğlu İsmail Tuğra, Şeyma Nur Albayrak, Muş İl Özel İdaresinden Serkan Başak, Şeyhmus Yentür, Kars İl Özel İdaresinden Gökhan Fidan, Serhan Selçuk, Akif Pektaş, Dap İdaresi Tarım Ve Kırsal Kalkınma Koordinatörü Ömer Faruk Karyağdı İle Ziraat Mühendisi Ve Tarımsal Sulama Uzmanı Mehmet Karaca, Veteriner Hekim Osman Aksoy ve İnşaat Mühendisi Akın Aydın katıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.