28 Nisan 2015 Salı 12:08
Atatürk Üniversitesi Iv. Ulusal Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
banner230
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından bir bankanın sponsorluğunda düzenlenen IV. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçlandı. Yarışmaya 4 bin 205 eser katıldı. Seçici Kurul üyeleri, “Serbest”, “Portre” ve “Erzurum” kategorilerde ödüle layık görülen 33 eseri ve En İyi Fotoğrafçıyı seçtiler.
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın başvuruları 16 Nisan 2015 tarihinde sonuçlandı. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın Değerlendirme Toplantısı 18 Nisan 2015 tarihinde Prof. Dr. Üstün Özen’in başkanlığında gerçekleştirildi. Seçici Kurul’da Prof. Dr. Üstün Özen, İzzet Keribar, Nadir Ede ve Şevki Silan yer aldılar. Yarışmada “Serbest” kategori kapsamında 653 fotoğrafçının 2 bin 166 eseri, “Portre” kategorisi kapsamında 491 fotoğrafçının bin 616 eseri ve “Erzurum” kategorisi kapsamında 166 fotoğrafçının 423 eseri yarıştı. Yarışmaya toplamda 4 bin 205 eser katıldı.
IV. Ulusal Fotoğraf Yarışması’nda “Serbest” kategoride Konya’dan Soner Yaman’ın “Özgür Atlar” isimli eseri Birincilik Ödülü’ne, İzmir’den İsmet Danyeli’nin “Mavi” isimli eseri İkincilik Ödülü’ne, Bitlis’ten Özkan Olcay’ın “Küçük Çobanlar” isimli eseri Üçüncülük Ödülü’ne, İstanbul’dan Yılmaz Ceylan’ın “Katre” isimli eseri Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Özel Ödülü’ne, İstanbul’dan Dilek Erim’in “Atış” isimli eseri Finansbank Özel Ödülü’ne, Malatya’dan Okan Karakaş’ın “Doku” isimli eseri Finansbank Çağrı Merkezi Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca Konya’dan Soner Yaman’ın “Eskici ve Oğulları” isimli eseri, Gümüşhane’den Mustafa Zengin’in “Külekçi” isimli eseri, Van’dan Musa Talaşlı’nın “Sürünün Peşinde” ve “Kaplıcada Su Keyfi” isimli eserleri ile İzmir’den Serkan Çolak’ın “Renkler” isimli eseri mansiyon ödülü kazandı.
“Portre” kategorisinde İstanbul’dan Bekir Tuğcu’nun “Erbare Kadını” isimli eseri Birincilik Ödülü’ne, Kocaeli’den Murat Aldemir’in “Sellers” isimli eseri İkincilik Ödülü’ne, Van’dan Ahmet Fatih Sönmez’in “Hüzün” isimli eseri Üçüncülük Ödülü’ne, İstanbul’dan Neşe Ari’nin “Salıncak” isimli eseri Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Özel Ödülü’ne, İstanbul’dan Dilek Erim’in “Gülümse” isimli eseri Finansbank Özel Ödülü’ne, Konya’dan Serkan Daldal’ın “Cabbar Amca” isimli eseri Finansbank Çağrı Merkezi Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca Kocaeli’den Murat Aldemir’in “Master” isimli eseri, Kocaeli’den Murat İbranoğlu’nun “Kar Güzeli” isimli eseri, İstanbul’dan Erkan Kalenderli’nin “Kapıda” isimli eseri, İzmir’den Hasan Uçar’ın “Kovboy” isimli eseri ve Edirne’den Servet Çınar’ın “Bekleyiş” isimli eseri mansiyon ödülü kazandı.
“Erzurum” kategorisinde ise Mersin’den Veli Dölek’in “Cirit Oyunu” isimli eseri Birincilik Ödülü’ne, İzmir’den Selim Uçar Çam’ın “Narman 2” isimli eseri İkincilik Ödülü’ne, Van’dan Ahmet Fatih Sönmez’in “Tortum Şelalesi” isimli eseri Üçüncülük Ödülü’ne, İstanbul’dan İhsan İlze’nin “At Arabası” isimli eseri Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Özel Ödülü’ne, Mersin’den Veli Dölek’in “Öşvank Kilisesi” isimli eseri Finansbank Özel Ödülü’ne, İstanbul’dan Tayip Başak’ın “Cirite Hazırlık” isimli eseri Finansbank Çağrı Merkezi Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca Erzurum’dan Mehmet Erhan Er’in “Cirit” isimli eseri, Aydın’dan Ali Altın’ın “Saman” isimli eseri, İstanbul’dan Kayhan Güç’ün “Süliyet” isimli eseri, Erzurum’dan Fahri Öztoprak’ın “Ulu Cami Hatim” isimli eseri ve Kastamonu’dan Özgür Hüseyin Baş’ın “Emek” isimli eseri mansiyon ödülü kazandı.
Bu eserlerin dışında, En İyi Fotoğrafçı ödülüne Konya’dan Soner Yaman seçildi. Aynı zamanda Seçici Kurul tarafından “Serbest” kategori kapsamında 70, “Portre” kategorisi kapsamında 68 ve “Erzurum” kategorisi kapsamında 14 eser sergilenmek üzere seçildi. Yarışmada ödül alan ve sergilemeye değer görülen eserler için ileriki bir tarihte tören düzenlenerek ödüller sahiplerine takdim edilecek. Yarışmada ödül alan ve sergilemeye layık görülen eserler için Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi yarışma web sayfası aofyarisma.atauni.edu.tr ziyaret edilebilir.
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üstün ÖZEN, bu yıl dördüncüsünü düzenledikleri ve gelenekselleşen Ulusal Fotoğraf Yarışması’nın sanatseverleri bir araya getiren önemli bir etkinlik olduğunu ifade etti. Sanatın toplumsal yaşamda önemli rolü olduğunu ve sosyal sorumluluk projesi olarak da öne çıktığına dikkat çeken Özen, yarışmayı düzenlemekteki temel hedeflerinin sanat aracılığıyla toplumsal yaşamı ve sorunları vurgulamak olduğunu belirtti. Görüntünün öne çıktığı, özellikle yeni iletişim teknolojilerinin sunduğu olanaklar çerçevesinde görsel algının giderek geliştiği noktasından hareketle fotoğraf sanatının günümüzde temel iletişim aracı haline geldiğine işaret eden Özen, ilerleyen yıllarda da fotoğraf sanatına gönül verenleri bir araya getirmeyi hedeflediklerini vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Bu yıl da yarışmamızı üç kategoride düzenlemiş bulunuyoruz. Serbest, portre ve Erzurum kategorilerinde başvurular aldığımız fotoğraf yarışmasına katılım oldukça memnuniyet vericiydi. Finansbank sponsorluğunda düzenlediğimiz IV. Ulusal Fotoğraf Yarışması’na birbirinden değerli 4 bin 205 eser katıldı. Birbirinden değerli fotoğraf sanatçılarından oluşan Seçici Kurulumuz, fotoğraflar arasından seçim yapmakta oldukça güçlük çekti. Yarışmamıza gösterilen ilgiden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ediyor, ödüle layık görülen fotoğraf sanatçılarının başarılarının devamını diliyorum”.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.