ASP İl Müdürlüğü’nde “Madde Bağımlılığı Eğitimi”

Asp İl Müdürlüğü’nde “madde Bağımlılığı Eğitimi”

ASP İl Müdürlüğü’nde “Madde Bağımlılığı Eğitimi”
banner230
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görev yapan meslek elemanlarına madde bağımlılığı eğitimi verildi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen seminer, psikolog Mine Arslan tarafından düzenlendi.
Arslan, madde kullanımı ile ilgili yaptığı sunumda madde kullanan kişilere psikoterapik, terapotik müdahale yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Arslan, merak ve ‘bir kereden bir şey olmaz, bırakırım’ düşüncesiyle başlanılan madde kullanımının çok kısa süreçte bağımlılığa kadar sürüklediğini ifade etti.
Uyuşturucu, eroin bağımlılığının deneysel süresinin çok kısa olduğunu ve kullanan kişinin artık girdiği girdaptan bir daha kurtulamadığını anlatan Arslan, bir kez eroin kullanıp da ‘bıraktım’ diyenin çok az olduğunu dile getirdi.
Arslan, Madde bağımlılığında bir kere kullanmaktan bir şey çıkmaz, ara sıra kullanmaktan bir şey olmaz, ben kontrol edebilirim, benim iradem güçlüdür, herkes kullanıyor ve bir şey olmuyor’ gibi düşüncelerin yanlış olduğunu belirterek, kişinin merak, sorunlara çözüm aramak, sorunlardan kaçmak, eğlenmek ve arkadaş baskısı gibi nedenlerle başladığı madde kullanımının çok kısa sürede alışkanlık ve bağımlılık yarattığına dikkat çekti.
Eğitim sonunda Arslan, katılımcıların sorularını yanıtladı.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273