Alyılmaz’dan Muhteşem Eser

Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz Tarafından Hazırlanan Ve Çin’deki Eski Türk Eserlerini Konu Alan İpek Yolu Kavşağının Ölümsüzlük Eserleri Adlı Çalişma Üniversitenin Orta Doğu Ve Orta Asya - Kafkaslar Araştırma Ve Uygulama Merkezinin Prestij Kitabı Olarak Yayınlandı.

Alyılmaz’dan Muhteşem Eser
banner230
Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz tarafından hazırlanan ve Çin’deki eski Türk eserlerini konu alan İpek Yolu Kavşağının Ölümsüzlük Eserleri adlı çalışma Üniversitenin Orta Doğu ve Orta Asya-Kafkaslar Araştırma ve Uygulama Merkezinin prestij kitabı olarak yayınlandı.
Atatürk Üniversitesi ile Pekin Üniversitesi arasında 5 yıldan beri bilimsel araştırma ve inceleme projelerinin gerçekleştirildiği bilindiği belirtilirken, 656 sayfayı bulan İpek Yolu Kavşağının Ölümsüzlük Eserleri, söz konusu projeler kapsamında gerçekleştirilen alan araştırmaları sonucunda elde edilen bilgi, bulgu ve belgelerden hareketle hazırlandığı ifade edildi.
Alyılmaz, kitapta bugün Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içinde kalan bölgelerde eski Türk boy ve toplulukları tarafından vücuda getirilen eserlere [kaya üstü tasvirler (petroglifler), dikili, damgalı ve tasvirli taşlar, kurganlar, mezarlar, mezarlıklar ve türbeler, heykeller ve heykelcikler ibadet yerleri ve dinî ziyaret alanları, şehir kalıntıları ve mimarlık eserleri, kullanım ve süs eşyaları, yazılı eserler ve (Kök)türk harfli yazıtlar] yer veriyor.
Çin’deki eski Türk eserleriyle ilgili yayınlanmış ilk kapsamlı ve derli toplu eser olma özelliğine sahip olan kitapta 568 görüntü bulunuyor. İlgililerinin Beyaz Piramitler’in gerçek görüntüleriyle de ilk kez bu kitapta karşılaşacakları belirtildi.
YORUM EKLE