Elazığ’da Turizm Haftası Etkinlikleri ’Çayda Çıra’ İle Başladı

Elazığ’da, Turizm Haftası etkinlikleri çayda çıra oyunları ile başladı.Elazığ’da 39. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Çelenk bırakılmasının ardından Halk Eğitim Merkezi halk oyunları...

ELAZIĞ 15.04.2015, 11:33
Elazığ’da Turizm Haftası Etkinlikleri ’Çayda Çıra’ İle Başladı
banner230
Elazığ’da, Turizm Haftası etkinlikleri çayda çıra oyunları ile başladı.
Elazığ’da 39. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Çelenk bırakılmasının ardından Halk Eğitim Merkezi halk oyunları topluluğu tarafından başta çayda çıra olmak üzere bir çeşitli oyunlar oynandı. Turizm Haftası ile ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Elazığ’ın kültürel etkinliklerinden olan kürsü başı geleneğini dünya kültür mirası listesine kazandırıldığını dile getirdi. Harput’un Kültür ve Turizm Bakanlığ’ının tanıtma destinasyonuna, Hazar Gölü’nün ise Avrupa seçkin destinasyonlarına alındığını aktaran Öztürk, "İlimizde 3 adet olan seyahat acentesi sayısı 33’e çıkmış turizm belgeli tesislerimizin sayısı hızla artmaya başlamıştır. İşletme belgeli otel sayımız 10’a, yıldızlı yatak sayımız bin 3’e ulaşmıştır. 11 otel yatırım belgesi almış ve çalışmalarını önemli ölçüde tamamlamışlardır. Yatırım belgeli otellerimiz tamamlandığında yıldızlı yatak sayımız 2 bin 260 olacaktır. Bu rakam turizm adına ciddi bir rakamdır. İlimizdeki ilgili sivil toplum kuruluşları ile iş birliği halinde yaptığımız çalışmalarında etkisi ile 2014 yılında turist sayısında ortalama yüzde elli artış sağlanmıştır. İlimizi ziyaret eden yerli turist sayısı 147 bin 241, yabancı turist sayısı da 5 bin 835 olmak üzere toplam 153 bin 76 sayısına ulaşmıştır. Elazığ her alanda kalkınmasını daha üst noktalara taşımayı hedeflerken turizm ile kalkınmayı da hedefleri arasına almıştır. Bu nedenle 53 sektörü yakından ilgilendiren turizmin ilimizdeki hedeflerine ulaşması için hepimize önemli görevler düşmektedir" dedi.
Elazığ İl Turizm Müdürlüğü tarafından katılımcılara Elazığ kültürünü tanıtan materyal dağıtımı yapılmasıyla program sona erdi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
14°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:27
Güneş 06:49
Öğle 12:31
İkindi 15:34
Akşam 18:03
Yatsı 19:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@