Düzce’nin Kardeş Şehirleri

Düzce Belediyesi, Sırbistan Karadağ’ın Novi Pazar, İngiltere’nin East Riding Of Yorkshire, Hırvatistan’ın Dubrovnik kentlerinin ardından Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla Moğolistan’ın Sainshand kentiyle de kardeş...

Düzce’nin Kardeş Şehirleri
banner230
Düzce Belediyesi, Sırbistan Karadağ’ın Novi Pazar, İngiltere’nin East Riding Of Yorkshire, Hırvatistan’ın Dubrovnik kentlerinin ardından Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla Moğolistan’ın Sainshand kentiyle de kardeş şehir oldu.
Ülkelerin birbirilerinin tarihi, kültürel ve turistik özelliklerini tanımasına fırsat sağlayan Kardeş Şehir Antlaşması için son olarak Moğolistan’ın Sainshand Belediye Başkanı Batbayar Batsukh ile masaya oturan Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, kardeş şehir kavramının önemine dikkat çekti. Başkan Keleş, farklı kültürlerden, farklı etnik kimliklerden, bambaşka bir coğrafyadan insanlar tanımaktan, ülkelerin ve şehirlerin birbirleriyle tarihi geçmişlerini, kültürel zenginliklerini paylaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Başkan Mehmet Keleş, "Kardeş kavramı, toplumumuz için en önde gelen değerler arasında yer alıyor. Biz de Düzce Belediyesi olarak bu kavramı 4 ülkenin 4 ayrı şehriyle ölümsüzleştirdik. Son olarak Moğolistan’ın Sainshand kentiyle kardeşlik protokolünü imzaladık. Kardeş şehirlerimizle aramızda yer alan benzerlikler ya da farklılıklar bu anlaşmayı anlamlı kılıyor. Hiç biri maviyle yeşilin kucaklaştığı Düzce’mize benzemeyebilir. Ya da Düzce’miz Novi Pazar’la, Dubrovnik’le, Sainshand’la aynı kültüre, aynı coğrafi yapıya sahip olmayabilir. Ancak aramızdaki bu farklılıklar bizi ortak paydada buluşturacaktır. Kısa zaman içerisinde sağlamlaşan kardeşlik ilişkilerimizle farklılıklar benzerliğe dönecek ve şehirler arası ilişkiler sağlamlaşacaktır" dedi.
Başkan Keleş, Düzce’nin kardeş şehirlerinden heyetleri sık sık Düzce’de ağırlamak istediklerini de belirterek, kendilerini Düzce’ye davet etti.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273