Malezya’da Türkiye’yi Tanıtacaklar

Her Geçen Gün Türkiye’ye Gelen Turist Sayısının Arttığı Malezya, Osmanlı’yı Ve Anadolu’daki Türkleri Daha Yakından Tanımak İstiyor. Malezya’nın Önde Gelen Televizyonlarından Al Hijrah’da Yapımcı Olarak Çalişan Muhammed Yusuf Hasan, Dış İşleri Bakanlığı Kualala Lumpur Büyükelçiliğimize Müracat Ederek Anadolu Belgeseli Yapmak İçin Destek Aldı.

Malezya’da Türkiye’yi Tanıtacaklar
banner230
Her geçen gün Türkiye’ye gelen turist sayısının arttığı Malezya, Osmanlı’yı ve Anadolu’daki Türkleri daha yakından tanımak istiyor. Malezya’nın önde gelen televizyonlarından Al Hijrah’da yapımcı olarak çalışan Muhammed Yusuf Hasan, Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği’ne müracat ederek Anadolu belgeseli yapmak için destek aldı.
Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’nın misafiri olarak gelen 3 kişilik ekip, Ankara, Kapadokya, Konya, Kütahya, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Edirne ve İstanbul’da ’de özellikle tarihi mekanlarda çekimler yaparak bilgiler aktarıyor. Yapımcı Muhammed Yusuf Hasan, ramazan ayında yayına girecek 30’ar dakikalık 30 bölümden oluşan belgeselle Türkiye’yi Malezya’ya daha yakından tanıtacaklarını belirtti.
Bursa’da 4 gün boyunca çekimler yapacaklarını belirten Hasan, Osmanlı’nın ilk payitahtı olan Unesco tescilli şehirde 3 bölümlük bir çekim yapılacağını kaydetti. Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbelerinin bulunduğu Tophane’de çekimlerini sürdüren ekibe Bursa Büyükşehir Belediyesi de şehrin hava görüntülerini vererek destek oldu.
Malezya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının geçtiğimiz yıllara nazaran katlanarak arttığını belirten Muhammed Yusuf Hasan, “Malezya 13 milyon nüfuslu gelişmiş bir Müslüman ülkesidir. Ancak milli gelirin petrol rezervleri sebebiyle yüksek olması ve Osmanlı hayranlığı sebebiyle Türkiye’nin tarihi şehirlerini görmek isteyenler, merak edenler çok fazladır. Ramazan ayındaki Anadolu belgeseli ile önemli bir Müslüman medeniyeti olan Osmanlıları ve Türkleri Malezya’da tanıtacağız” dedi.
YORUM EKLE