23 Nisan 2015 Perşembe 11:45
Karacabey Denize Kavuşuyor
banner230
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Karacabey’de yapılması planlanan sahil düzenleme projesi vatandaşlara anlatıldı.
BKK ve Karacabey Kent Konseyi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Bursa Konuşuyor Genel Konsey’ toplantısında, Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin sahil kesiminde yapılması planlanan projenin Karacabey etabı ele alındı. Şükran Yemişçioğlu Kültür Merkezi’ndeki toplantıya, vatandaşlar ilgi gösterdi. Toplantıya Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Sahiller Daire Başkanı Hakan Bebek, BUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Güngör Gülenç, Karacabey Baro Başkanı Avukat İbrahim Emir, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feti Toprak, Yerel Gündem Şube Müdürü Neslişah Kuşku, siyasi parti temsilcileri, Büyükşehir ve Karacabey meclis üyeleri, BUSKİ yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
BKK Başkanı Semih Pala, Karacabey sahil düzenleme toplantısının sadece Karacabey’i değil, Bursa’yı ve Türkiye’yi de ilgilendirdiğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan sahil düzenleme projesinin vatandaşın önüne sunulması, görüşlerin dile getirilmesi ve ortak akla göre hareket edilmesinin önemine dikkat çeken Pala, bunun için kent konseylerinin toplantılar düzenlediğini belirtti.
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, toplantıyı düzenleyen Bursa Kent Konseyi’ne ve Karacabey Kent Konseyi’ne teşekkür etti. BKK’nin şehri ilgilendiren konuları gündemine aldığını, tarafları buluşturup konuşturduğunu ve ortaya bir yol haritası çıkartarak idarecilere sunduğunu ifade eden Özkan, aynı yapının Karacabey’de de olması için gerekli desteği verdiklerini dile getirdi. Karacabey’de de artık ilçeyi ilgilendiren meselelerin vatandaşlar tarafında konuşulduğunu ve ortak görüşlerini ortaya çıktığını anlatan Özkan, "Karacabey’in gelişmesi ve büyümesi için vizyon ortaya koyduk. Üç ayaklı kalkınma hamlesine ihtiyacımız var. Karacabey, zirai yatırımlar, teknolojik yatırımlar ve turizm yatırımları açısından değerlendirilmeli. Hiç gündeminde olmayan turizm konusu artık Karacabey’in önceliğidir. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibinin destekleriyle longoz ormanları başta olmak üzere Karacabey’in birçok doğal değeri Bursa’ya ve Türkiye’ye tanıtıldı. Ekolojik turizm alanında birçok değeri gündeme taşıdık. İşin plan ve proje kısmında da Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle ortaya güzel çalışma çıktı" diye konuştu.
Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Bayram Vardar ise, üzerinde çalıştıkları projeyle Bursa’nın kıyılarının bütünsel mantıkla planlamasının yapılmasını hedeflediklerini söyledi. Büyükşehir’in bütünşehir olmasının ardından daha yaşanabilir Bursa için Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ilçelerde olduğu gibi Karacabey’de de çalışmalar yürüttüğünü aktaran Vardar, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde iki tane idari değişiklik yapıldığını kaydederek, "Sahil Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı kuruldu. 115 kilometrelik kıyı şeridi olan Bursa’nın aslında kıyı şehri olduğunu göstermek için önemli çalışmalarımız var. Kıyı düzenlemelerinde birçok kurumun rolü var. Büyükşehir olarak eş güdümü sağlamak istiyoruz. Derdimiz daha yaşanabilir Bursa ve Karacabey’dir. Karacabey Boğazı, güney Marmara’da turizm ve doğal güzellikleri açısından önemli bir nokta. İstanbul Haliç’i temizleyen mantık ne ise Gemlik ve Karacabey’i de kirden arındırıp sağlıklı hale getirmek istiyoruz. Büyüşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden birisi de Nilüfer Çayı’nın temziliğidir. Nilüfer Çayı temizlenirse Karacabey Boğazı temizlenir" dedi.
"KIYILARIN YÜZDE 78’İ BOZULMAMIŞ ALANLAR"
Sahiller Daire Başkanı Hakan Bebek, Karacabey sahil kıyıları için düşünülen proje, Malkara ile Yeniköy arası sahil bandı çevre düzenlemesi, longoz ormanlarına yönelik çalışmalar ve Nilüfer Çayı’nın temizleme çalışması hakkında detaylı ve teknik bilgi verdi. 115 kilometrelik sahil bandını, vatandaşın daha iyi kullanabilmesi için Sahiller Daire Başkanlığı’nın kurulduğunu hatırlatan Bebek, kıyıların genel planlamasını yapmak için projeyi başlattıklarını belirtti. Kanunlara göre kıyıların kamu yararına kullanılması gerektiğini ifade eden Bebek, Büyükşehir Belediyesi’nin de halkın kıyılardan daha fazla yararlanması için harekete geçtiğini dile getirdi. Arazi çalışmalarını bitirdiklerini, verileri vatandaşla paylaştıklarını kaydeden Bebek, "Planı hazırladıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sunacağız. Bursa’nın 115 kilometrelik kıyı bandı bulunuyor. Karacabey’de çalışmada önemli yer tutuyor. Bölgenin jeolojik yapısı, yükselti haritası incelendi. İlçede ciddi oranda koruma alanı var. Kocaçay bölgesi, Bursa’nın ve Türkiye’nin en özel ve korunması gereken bölgesidir. Sulak alan dışında bölgede ıhlamur ormanları yer alıyor. Çalışmayla birlikte ulaşım analizini yaptık. Karacabey’de kıyıların yüzde 78’i doğal karakteri bozulmamış alanlardır. Yüzde 14’ü kısmen müdahale görmüştür. Bursa geneline göre Karacabey çoz daha az insan müdahalesi görmüş ve korunması gereken alanlardır" diye konuştu.
Tüm kıyıların kullanım şeklini çıkardıklarını, mevcut plajların yüzde 57’sinin kullanıldığını belirten Bebek, Bursa’da toplam 23 tane halk plajının bulunduğunu söyledi. Mevcut kıyı yapılarıyla ilgili envanteri çıkardıklarını da açıklayan Bebek, balıkçı barınakları hakkında bilgi verdi. Anket çalışması yaptıklarını da anlatan Bebek, ankete göre yüzde 88’inin kıyıyı kullandığını, en çok Osmangazi’den kıyı kullanımının olduğunu belirtti. Yüzde 52’sinin sahili gezi amaçlı kullandığını anlatan Bebek, “Ankete göre kıyılar en çok yürüyüş amaçlı kullanılıyor.Kıyılarımızın temel sıkıntısı, kirlilik, sosyal tesislerin eksikliği ve ulaşım olarak görüldü. Uzman raporlarını sonlandırdık. Kurum görüşlerini toparladık. Kent konseyleri tarafından düzenlenen toplantılardan vatandaşların görüşlerine başvuruyoruz. Daha sonra planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunacağız" dedi.
Genel Müdür Yardımcısı Güngör Gülenç ise, Nilüfer Çayı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. İki sene içerisinde Nilüfer Çayı’nın tertemiz olacağını müjdeleyen Gülenç, Karacabey bölgesinde BUSKİ’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.