Bartın’da ’Sürdürebilir İş Yaşamı Ve Yönetim’ Konulu Panel Düzenlendi

Bartın’da KOBİ ve işletmelere yönelik ’Sürdürebilir iş yaşamı ve yönetim’ panel düzenlendi.Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (Bartın TSO) ile Bartın Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından “Sürdürebilir...

Bartın’da ’Sürdürebilir İş Yaşamı Ve Yönetim’ Konulu Panel Düzenlendi
banner230
Bartın’da KOBİ ve işletmelere yönelik ’Sürdürebilir iş yaşamı ve yönetim’ panel düzenlendi.
Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (Bartın TSO) ile Bartın Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) tarafından “Sürdürebilir iş yaşamı ve yönetim” konulu panel düzenlendi. Bartın Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda yapılan panelde Eğitmen, Danışmanı Erkan Karaarslan, Koray Şirketler Topluluğu Genel Müdürü Murat Çekici ve Rahmi Uygun tarafından katılımcılara, aile şirketleri ve KOBİ’leri gelecek kuşaklarda da başarılı şekilde yönetebilmenin yolları sıralandı.
"YOL GÖSTERİCİ OLMAK İSTİYORUZ"
KOBİ’lere yol gösterici olmayı hedeflediklerini söyleyen Bartın Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Aykut Oktay Ulu penelde yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “İşletmelerin muhasebe bilgi üretme sürecini önemsemeleri, bu farkındalıkla finans, nakit yönetimi, bütçe, maliyet ve yönetim muhasebesi v.b. konularında teknik destek almalarının önünü açmak konusunda aydınlatıcı olmayı hedefliyoruz. KOBİ’ler girişimciliğini aile üyelerinden en az birinin yaptığı kar amaçlı bir yapıdır. Zamanla ailenin istek ve ihtiyaçlarının işletmenin istek ve ihtiyaçlarından farklılaşabildiği bir yapıdır. Otorite kökenli bir yönetme modeli eğilimi vardır. Büyüdükçe bile planlama, yönetişim, denetleme fonksiyonlarının yeterince işe yansıtılmadığı görülmektedir. Aile işletmelerinde işletmenin ömrü işletme sahiplerinin ömrü ile sınırlı olmaktan çıkmalıdır. Bu işletmelerin iş planının işletme sahiplerinin beyninin içinden çıkartıp bir yönetim kültürü oluşturmak ile mümkün olacaktır. Günümüzde işletmelerin büyümeleri bir zorunluluktur. Aksi halde göreceli bir küçülme kaçınılmaz olacaktır.”
"İŞLETMELER KURUMSALLAŞMALI"
Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır ise şöyle konuştu:
"KOBİ’ler 3 milyonu geçen sayılarıyla ülkemizdeki toplam işletmelerin yüzde 99’una tekabül etmektedir. KOBİ’ler, sürdürülebilir kalkınmanın kilit aktörleri olup, ekonominin yapı taşları olarak yaşamlarını sürdürmektedir. Kobilerin ekonomik büyüklüğüne ve önemine bakıldığında; İstihdamdaki payı: yüzde 75,5, brüt yatırımlardaki payı yüzde 53,2, ihracattaki payı yüzde 59,2, İthalattaki payı yüzde 39,9, Ar-Ge harcamalarındaki payı yüzde 35,7, kredilerdeki payı ise yüzde 27 olarak dağılım göstermiştir. Kurumsallaşma olgusu bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de modern toplumun bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çerçevede, şirketleri durağan bir unsur olarak görmemek ve onların da zaman içinde değişim gösterdiğini kabul etmek gerekmektedir. İşletme sahiplerinin kurumsallaşma düşüncesini benimsemesi, desteklemesi ve sonraki kuşakların kurumsallaşmış bir işletme yapısına uygun olarak yetiştirilmesi gereklidir.”
YORUM EKLE