Turizm Haftası Kutlanıyor

Bu yıl 39.su kutlanan Turizm Haftası’nın açılış töreni Salih Tozan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası Balıkesir’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Sabah Atatürk Anıtı’na...

Turizm Haftası Kutlanıyor
banner230
Bu yıl 39.su kutlanan Turizm Haftası’nın açılış töreni Salih Tozan Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası Balıkesir’de çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı. Sabah Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan kutlamalar Salih Tozan Kültür Merkezi’ndeki program ile devam etti. Balıkesir İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çaltı yaptığı açılış konuşmasında 2023 hedefleri içinde genelde Türkiye, özelde ise Balıkesir olarak kürsel turizm pastasından pay almak istediklerini söyledi. Çaltı konuşmasının devamında, "Dünyada ilk 10 ekonomik gücün arasına girmeyi hedefleyen ülkemizin bu pastadan payını alması hakkıdır diye düşünüyorum. Yakın zaman kadar sadece deniz kum ve güneş turizmi yapılan ilimizde artık sağlık ve termal gibi, kültür ve doğa gibi, su sporları ve gastronomi gibi alternatif turizm çeşitlerine yönelme başlamıştır. Bayramlarda, yaz tatillerinde tercih edilen illerin başında gelen Balıkesir’de turizmi 12 ay boyunca canlı tutma girişimleri sürmektedir. Valimiz Mustafa Yaman her fırsatta turizmcileri turizm yatırımcılarını desteklemektedir. Özel sektör özellikle termal ve sağlık turizmine önemli yatırımlar yapmaktadır" dedi.
Çaltı turizmde Balıkesir’in 2023 yılında çok önemli yerlere de geleceğini belirterek, "10 adet mavi bayraklı plajlarıyla, 37 adet su altı ve su üstü turizm amaçlı sportif faaliyetleriyle, 52 adet günü birlik gezi tekneleriyle, 80 adet seyahat acenteleri ile ve bine yakın otel-motel-pansiyon ve yeme içme tesisleriyle termal ve sağlık turizmi atılımlarıyla, gıda sektörü atılımlarıyla Balıkesir’de çok farklı bir yerde göreceğimize inanıyorum" dedi.
Balıkesir İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çaltı’nın konuşması sonrası Balıkesir Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay’da bir konuşma yaparak Balıkesir’in turizm açısından çok zengin bir il olduğunu söyledi. Balıkesir’in turizm alanında kalkınması için Valilik olarak büyük çaba sarf ettiklerini belirten Olcay, turizmde memnuniyet arttıkça rağbetin de çoğalacağını belirtti.
Konuşmalar sonrası Turizm Haftası nedeniyle okullarda kompozisyon, şiir ve resim dallarında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.
Program daha sonra geleneksel el sanatları kurs hocalarına teşekkür belgelerinin verilmesi ve Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin folklor gösterisi ile devam etti.
YORUM EKLE