MHP’li Vekillerden Arsenikli Su Tepkisi

Vekiller İncelemelerin Ardından Basın Toplantısı Düzenlediler.

MHP’li Vekillerden Arsenikli Su Tepkisi
banner230
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, bir dizi incelemelerde bulunan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Balıkesir Milletvekilleri İsmail Ok ile Recep Çetin, arsenikli su ve alt yapı sıkıntısına dikkat çekti.
MHP Ayvalık İlçe Başkanlık Binasında gerçekleşen basın toplantısında, Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Ahmet Üzgeç ve üyelerinin yanı sıra, MHP İlçe Başkanı Mehmet Kaban, MHP ilçe yöneticileri, Ayvalık Belediyesi’nin MHP’li Belediye Meclis Üyeleri ve kalabalık bir partili gurup hazır bulundu. Toplantı başında konuşan MHP Ayvalık İlçe Başkanı Mehmet Kaban, yaşanılan susuzluk başta olmak üzere arsenikli su ve alt yapı sorunlarına yönelik ciddi bir çalışma programı hazırladıklarını, önümüzdeki günlerde de bu çalışmaların sıklıkla kamuoyu gündemine getireceklerini söyledi.
Ayvalık’ta Ocak 2014’te numune alınarak tahlil yapılan Yeniköy, Bulutçeşme ve Beşiktepe Mahallerinin içme sularında arseniğe rastlandığına işaret edildi. Yeniköy’de arsenik miktarı 29 mg/l, Bulutçeşme’de arsenik miktarı 14.4 mg/l çıkarken, Beşiktepe’de belirlenen miktar 59.15 mg/l olduğu vurgulandı.
İlçe Çevre Sağlığı ekiplerince 13 Kasım’da alınan numunelerde, tehlike sınırının litrede 10 mikrogram kabul edilen arsenik miktarının,7 mikrogram üstünde çıktığı Karaayıt’a demir zenginleştirme tesisi kuran maden şirketinin kuyusunda da arseniğe rastlandığı, kuyu suyundaki arsenik miktarının 29 mg/l civarında çıktığı hatırlatıldı. Ayvalık’ın 24 Nisan 2015’te Çakmak Mahallesinden alınan su numunesinde 19.2 mg/l, Karaayıt Mahallesinde 17.5 mg/l, tarlaların sulandığı Madra Barajında ise 2.3 mg/l arseniğe rastlandığını, barajda ayrıca 0.13 mg/kg kurşun, 1.09 mg/kg nikel bulunduğunun vurgulandı.
Recep Çetin, Ayvalık’taki içme suyunda izin verilen en yüksek ağır metal değerlerinin kurşun da 0.05 mg/kg, nikel de 1 mg/kg, arsenik içinde tehlike sınırının 10 mg/l olduğuna işaret ederek, “Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un insanlarımız için hayati öneme sahip su konusunda aradan bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen hiçbir şey yapmaması dikkat çekicidir. Karaayıt Mahallesi suyunda ve pergel çevresinde arsenik miktarının yüksek çıkması, Demir Madeni Zenginleştirme Tesisinden mi kaynaklanmaktadır? Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerini bu konuyu araştırmaya ve uyarmanın da ötesinde gerekli önlemleri almaya davet ediyorum” dedi.
Hiçbir şeyin insan sağlığından daha değerli ve önemli olmadığını vurgulayan İsmail Ok ise, “İnsanların temel ihtiyacı olan içme suyuna el atması gereken AK Partili belediyeler Deve Güreşleri ve çalgılı çengili eğlencelerle vakit geçirmektedir. Oysaki belediyelerin görevi halkımızın temel sorunlarına ivedi olarak çözüm bulmaktır. Büyükşehir, köylerin içme suları ile ilgili bilimsel çalışma yaptırıp, gerekli tedbirleri alarak sonucunu kamuoyuyla paylaşmalıdır. Ayvalık Çakmak köyünde yaklaşık 40 kanser vakası olduğu söyleniyor. Eğer doğruysa ve bunlar içme suyu ile ilgiliyse durum çok ürkütücüdür” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE