Burhaniye’de Emekli Ziraatçı Örnek Arıcı Oldu

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, emekli Ziraat Teknikeri Mehmet Yiğitaslan, örnek arıcı oldu. Arıların bakım zamanı olduğunu anlatan Yititaslan, 15 kovanından elde ettiği balı torunlarına ikram ettiğini anlattı.Burhaniye de, eski yıllarda...

Burhaniye’de Emekli Ziraatçı Örnek Arıcı Oldu
banner230
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, emekli Ziraat Teknikeri Mehmet Yiğitaslan, örnek arıcı oldu. Arıların bakım zamanı olduğunu anlatan Yititaslan, 15 kovanından elde ettiği balı torunlarına ikram ettiğini anlattı.
Burhaniye de, eski yıllarda arıcılık kurslarında öğretmenlik de yapan 64 yaşındaki 2 çocuk ve 2 torun sahibi Mehmet Yiğitaslan, çevredeki arıcıların yardımcısı oldu. Her gün Horata yokuşunda bulanan kovanlarının bakımını yapan Mehmet Yiğitaslan, arıcılığın titizlik istediğini anlattı. Bu günlerde arılarda aktarım zamanı olduğunu anlatan Mehmet Yiğitaslan, “ Bu günlerde arıların kovanlarının değiştirilmesi gerekiyor. Kovanlara çerçeve ilavesi yapılması gerekiyor. Kışa zayıf giren arıdan verim beklemek hayal olur. Çok bal alma hırsı arıları zayıflatmaktadır. Bunun için dikkatli olmalı. Bu günler de arılar taze temiz kovanlara aktarılmalı. Arılar beni dinlendiriyor. Elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyorum. Ürettiğim balı da satmıyorum. Daha çok torunlarıma ve çocuklarıma ikram ediyorum” dedi.
YORUM EKLE