Bandırma’da Kutla Doğum Haftası Etkinlikleri

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikler, konferans ile başladı.Kutlu Doğum Haftası nedeniyle, ilçede Nimetullah Akın’ın ‘Asr-ı Saadette Birlikte Yaşama Ahlakına Dair Örnekler’ konulu konferans...

Bandırma’da Kutla Doğum Haftası Etkinlikleri
banner230
Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikler, konferans ile başladı.
Kutlu Doğum Haftası nedeniyle, ilçede Nimetullah Akın’ın ‘Asr-ı Saadette Birlikte Yaşama Ahlakına Dair Örnekler’ konulu konferans etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, İlçe Emniyet Müdürü Ali Haydar Kılıç, Devlet Hastanesi Başhekimi Muzaffer Şenveli, MÜSİAD İlçe Başkanı Ahmet Çömez, daire müdürleri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı. Tekbir, ilahi ve dualarla başlayan konferansın sunumunu Ali Şener hoca yaptı. Slayt gösterisinin ardından, Tekke Camisi Kur’an-ı Kerim kursu hocası Mustafa Altundaş, Kur’an-ı Kerim tilaveti sundu. Ardından, okunan Kur’an-ı Kerim’in Türkçe meali dinleyicilere okundu. Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Süleyman Küçük, “Hz. Peygamber Efendimizin (S.A.V.) kardeşleri olmamız bilinciyle ve onunla birlikte olmayı kazanabilmek için bugün burada toplandık. Hoş geldiniz. Allah hepinizden razı olsun. 14 asır önce Dünya yaşanmaz hale gelmişken, insanlık perişan olmuşken Allah bize Peygamberimizi (S.A.V.) yolladı. Onunla Dünya’ya nur geldi. İkramlar sadaka anlayışına döndü. Ruhumuza can geldi. Hepimiz onunla şereflendik” dedi.
Son olarak kürsüye gelen 18 Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nimetullah Akın, dinleyicilere birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini anlattı. Akın, “İnsanların farklı renklerde olmaları birinin diğerine olan üstünlüğünü göstermez. Üstünlük sadece takvadadır. Toplumun olmazsa olmaz şartlarından en önemlisi bireylerin güvenilir olmalarıdır. Söz verme, ahde vefa ve merhamet noktasında günümüzde neredeyiz düşünmemiz gerekir. Şimdi Müslüman olduğunu söyleyen biri diğer Müslümanı kestikten sonra namaza durabiliyor. Namazın insanı kötülüklerden koruduğunu söyleyen Yaratan haşa yalan söylemeyeceğine göre demek ki bizler namaz kılmıyoruz.
Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız, İman etmedikçe de Cennete giremezsiniz diyen bir peygamberin ümmeti olmayı ne kadar hak ediyor olabiliriz. Birbirimizi sevmenin ilk şartı selam vermektir. Selam vermek insanları ve toplumları birbirine kaynaştırır. Müminler olarak toplumumuzda selamı yaygınlaştırmalıyız” dedi. Konferansın ardından İlçe Müftüsü Süleyman Küçük, Nimetullah Akın’a ve etkinliğe katkı sunanlara birer plaket verdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2015, 15:09
YORUM EKLE