Balıkesir’de 2 Ayda 96 Milyon Dolarlık İhracat Yapıldı

Balıkesir Ticaret Odası tarafından düzenlenen Dış Ticaret Uzmanlığı sertifika töreninde konuşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, 2015 yılının ilk 2 ayında ihracatın 96.1 milyon, ithalatın ise 69.2 milyon dolar olduğunu...

Balıkesir’de 2 Ayda 96 Milyon Dolarlık İhracat Yapıldı
banner230
Balıkesir Ticaret Odası tarafından düzenlenen Dış Ticaret Uzmanlığı sertifika töreninde konuşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, 2015 yılının ilk 2 ayında ihracatın 96.1 milyon, ithalatın ise 69.2 milyon dolar olduğunu söyledi.
Balıkesir Ticaret Odası, Karesi Halk Eğitim Merkezi, Balıkesir Üniversitesi, ve Milli Eğitim Müdürlüklerinin katkılarıyla gerçekleştirilen, toplam 80 saatlik Dış Ticaret Uzmanlığı eğitimini başarı ile bitiren 58 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler yaptığı konuşmada "Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu olarak Balıkesir iş dünyasının sorunlarını dile getirmek ve çözüm noktasında çaba sarf etmek, iş ve yatırım ortamının iyileştirmesini sağlamak en büyük hedefimizdir. Bu hedef doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımıza gösterilen ilgi ve alaka bizleri oldukça mutlu etmiş ve yeni projeler üretmeye heveslendirmiştir. Kabuğunu kırmaya başlayan şehrimizin sanayicisi, esnafı , tüccarı olarak eğitime ve dışa açılmaya önem vermeli ve çağın gerisinde kalmadan yeniliklere ayak uydurmalıyız. Biz bu yeniliklerin artması için her dönem yeni eğitimler organize ediyoruz. Bunlardan biri de Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karesi Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz Dış Ticaret Uzmanlığı eğitimidir"dedi.
2014’DE 537.3 MİLYONLUK DOLAR İHRACAT
Türkiye ve Balıkesir’in ithalat ve ihracat rakamları hakkında da bilgiler veren Başkan Ermişler "2011 yılında ülkemiz 134.9 milyar dolarlık ihracat, 240,8 milyar dolarlık ithalat yaparken, 2014 yılında ise 157.6 milyar dolar ihracat, 242.2 milyar dolar ithalat gerçekleştirmiştir. Balıkesir’e baktığımızda ise 2011 yılında 409.4 milyon dolar ihracat, 441.3 milyon dolar ithalat gerçekleştiren şehrimiz, 2014 yılında 537.3 milyon dolar ihracat, 512 milyon dolar ithalat gerçekleştirmiştir. 2015 yılının ilk iki ayında ise şehrimiz 96,1 milyon dolar ihracat , 69,2 ithalat yapmıştır"şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından eğitimlerini başarı ile bitiren kursiyerlere sertifikalarını Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Manisa Ticaret Odası Başkanı Adnan Erbil, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ve Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar tarafından verildi.
YORUM EKLE