Güroymaklı Öğrencilerin Proje Başarısı

Bitlis’in Güroymak İlçesindeki İpekyolu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin Hazırladığı “bu Direksiyon Hayata Yön Veriyor” Adlı Proje, Tübitak 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’nda Birinci Seçildi.

BİTLİS 14.04.2015, 12:22
Güroymaklı Öğrencilerin Proje Başarısı
banner230
Bitlis’in Güroymak ilçesindeki İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Bu direksiyon hayata yön veriyor” adlı proje, TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’nda birinci seçildi.
Van’da düzenlenen TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’na fizik alanındaki “Bu direksiyon hayata yön veriyor” adlı proje ile katılan İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ahlat ve Tatvan ilçelerindeki 2 proje ile birlikte bölge birinciliğini elde ederek 25-29 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olan final yarışmalarına katılmaya hak kazandı. Bu yıl 46’ncası düzenlenen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışması’na 9 proje için başvuru yaptıklarını ve bu projelerinden birinin Van’daki bölge finaline çağrıldığını belirten İpekyolu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Asef İşbiter, “Bu direksiyon hayata yön veriyor” isimli proje ile uygulamalı fizik alanında bölge birinciliği elde ettiklerini söyledi. Bitlis ilinde toplam 3 projenin farklı branşlarda birinci seçilerek 25-29 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olan final yarışmalarına katılacağını ifade eden İşbiter, “Projemiz, proje danışman öğretmenimiz Oğuzhan Sarıdöl ve proje öğrencimiz Sümeyye Ünal tarafından hazırlandı. Uygulamalı fizik dalında hazırladığımız projemizde kaza anında sürücülerin yaralanmalarını en aza indirmek amacıyla arabaların direksiyon sistemine yay takarak esnek bir özellik kazandırdık. Böylece sürücü direksiyon simidine çarptığında direksiyon içeri doğru gidip gelerek sürücüye uygulanan tepki kuvvetini en aza indirerek kazalarda sürücü yaralanmaları ve ölümlerini en aza indirmeyi amaçladık. Bölge finalinde de oldukça ilgi gören projemiz bölge birincisi seçildi. Güroymak Kaymakamı Çağlayan Kaya, başarılarından dolayı projede emeği olan öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. İnşallah final yarışmasında da bu projemizden iyi bir derece bekliyoruz” diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@