Çocuklar Bilye Oyunu Geleneğini Sürdürüyor

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, okuldan çıkan çocuklar boş vakitlerinde eskiden kalma bilye (misket) oynama geleneğini sürdürüyorlar.Eskiden ilçede yaşayan çocukların oynadıkları oyunların başında gelen bilye oyunu, günümüzde bilgisayar...

Çocuklar Bilye Oyunu Geleneğini Sürdürüyor
banner230
Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, okuldan çıkan çocuklar boş vakitlerinde eskiden kalma bilye (misket) oynama geleneğini sürdürüyorlar.
Eskiden ilçede yaşayan çocukların oynadıkları oyunların başında gelen bilye oyunu, günümüzde bilgisayar ve diğer teknolojik ürünlerin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer almasıyla birlikte kaybolmaya yüz tutarken, bu oyun şimdiki çocuklar tarafından yaşatılmaya çalışılıyor. Boş zamanlarında bilye oynayarak geçirdiklerini ifade eden çocuklar, “Okul çıkışında ilk işimiz hemen belirlediğimiz yerlerde toplanarak ceplerimize koyduğumuz bilyelerimizle oyun oynamaya başlıyoruz. Bilye oynamak bizim için en güzel oyunlardan biridir. Eskiden büyüklerimiz boş zamanlarında bilye oynayarak eğlenirlermiş. Bizlerde büyüklerimizden öğrendiğimiz bu oyunu oynayarak sürdürmeye çalışıyoruz. Bu oyundan sıkıldığımız zaman da ya başka oyunlar oynuyoruz ya da arkadaşlarımızla oturup sohbet ediyoruz. Bizler arkadaşlarımızla bir araya gelip oyun oynamaktan çok mutlu oluyoruz. Çünkü hep birlikte oyunlar oynamayı çok seviyoruz” dediler.
YORUM EKLE