Bitlis’te Su Kesintisi Sorunu

Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan Su Kaybının Önlemek İçin Yeni Sondaj Çalişamasi Yaptıklarını Söyledi.

Bitlis’te Su Kesintisi Sorunu
banner230
Bitlis Belediyesi Eş Başkanı Hüseyin Olan, yaz aylarında özellikle bahçe sulamalarından ve eski olan şebekeden dolayı yüzde 62’lik bir oranda kayıp yaşadıklarını belirtti.
Olan, bahçe sulamalarına mutlaka alternatif çözümler bulmak zorunda olduklarını ifade ederek, birkaç yerde sondaj çalışması yaptıklarını da söyledi. Olan, “Bu yıl gene yüzde 62’lik bir oranda su kaybımız var. Bu su kaybının nedeni hem şebekemizin eski olması hem de vatandaşların bahçe sulamalarından kaynaklanıyor. Bu aralar TOKİ’deki bir kuyumuzda sıkıntı vardı. İki tane sondaj yapıp, sağlıklı sular bulduk. Bulduğumuz suların tesisatını yapıp, hizmete sunacağız. Yine Kurubuluk semtimizde su sıkıntımız vardı. Buranın sıkıntısı için ise Celikan mevkiimizde sondaj çalışmaları yapacağız. Ekiplerimizin Duav Yaylası’ndaki çalışmaları sonrasında suyumuzu biraz daha arttırıyoruz. Bunu da ilave ettiğimiz zaman fazla su sıkıntımız kalmayacak. Kurubulak’ta geceleri depoların dolması için saat 24.00 ile 04.00 arası kesintisi yapıyoruz. Bahçe sulama işi bittiği zaman depolarımızda su sıkıntısı kalmayacak. Bahçe sulamalarının en iyi çözümü göletler oluşturmaktır. Bu noktada özelikle 8 Ağustos Mahallesi sıkıntılıdır. Celikan ve tünelden çıkan suyu değerlendireceğiz. İşin kötü yanı arkların üzerine vatandaşlarımız ev yapmışlar. Yeninden arklar yapmanın maliyeti yüksek oluyor. Ama oraya bir çözüm bulmak zorundayız” diye konuştu.
İsale hattı işlerinin bittiğini ve depoların sadece elektronik aksamlarının işlerinin kaldığını anlatan Olan, “Kanalizasyon işini yaklaşık 15 gün önce İller Bankası Genel Müdürü ile görüştük. Bitlis’e ekip göndereceğini söyledi. Aslında biz kendisine şöyle bir öneri ile gittik. Dedik ki dere yataklarının ıslahı, kanalizasyon şebekelerini de yenileyelim. Çünkü önceki proje yanlış bir projedir. Türkiye’nin birçok yerinde Bitlis gibi olan yerlerde genellikle kanalizasyonu dere yataklarının kenarlarına götürmüşler. Ama onlar hem dere yatağını ıslah etmişler hem de kanalizasyon işini çözmüşler. Bitlis gibi illerde İller Bankası, Devlet Su İşleri ve Kültür ve Turizm müdürlükleri elbirliği ile bunu çözmüşler. Artık eskisi gibi devasa arıtma tesisleri kurmanın bir anlamı yok. Küçük küçük tesisler kurarak lokal çözümler üretilmelidir. Tesislere bazı aparatlar ekleniyor. Sonrasında ise gelişmeye ve büyümeye göre o aparatlar arıtmayı yapıyor. Arıtmanın sonunda olan sudan elektrik ve enerji üretimi sağlanıyor” dedi.
YORUM EKLE