Soğuk Havalar Meyve Üretimini Olumsuz Etkiledi

Türkiye’de bu yıl yaşanan olağanüstü kış koşullarının meyve üretimini olumsuz etkilediği ancak sebze üretiminde artış beklendiğini kaydedildi.Yaş meyve sebze ihracatçıları Hindistan’ı hedef pazar olarak belirledi. Ekonomi Bakanlığı...

Soğuk Havalar Meyve Üretimini Olumsuz Etkiledi
banner230
Türkiye’de bu yıl yaşanan olağanüstü kış koşullarının meyve üretimini olumsuz etkilediği ancak sebze üretiminde artış beklendiğini kaydedildi.
Yaş meyve sebze ihracatçıları Hindistan’ı hedef pazar olarak belirledi. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliği ile 06 - 09 Nisan 2015 tarihleri arasında Hindistan’ın en büyük ticari kenti olan Mumbai’ye yönelik gerçekleştirilen Ticaret Heyeti ile Türkiye-Hindistan İş Forumu’nda Ege İhracatçı Birlikleri heyetine başkanlık eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, Hindistan’ı gerek yaş meyve, gerekse yaş sebze ihracatçıları açısından önemli bir Pazar olarak gördüklerini kaydetti.
Hindistan izlenimlerini, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2014 yılı olağan Genel Kurul Toplantısı’nda anlatan Seyyar, Hindistan’ı “Fırsatlar Ülkesi” olarak tanımladı. Seyyar, “Hindistin, 1 milyar 300 milyonluk nüfusuyla ve hızla büyüyen ekonomisiyle çok önemli bir ülke. Nüfusunun yarısı fakir olmakla birlikte, diğer yarısının alım gücü sürekli artıyor. Yaş meyve sebze sektörü olarak Hindistan pazarında bundan sonra daha etkin olacağız. Hindistan Ticaret Heyeti ve Türkiye-Hindistan İş Forumu ile ilgili bir rapor hazırlanıyor, bu rapor tüm üyelerimizle paylaşılacak üyelerimizin bu raporu dikkatli okumalarını öneriyoruz” diye konuştu.
SOĞUK HAVA MEYVE ÜRETİMİNİ VURDU
Son yılların en uzun yağışlı ve soğuk kışının geçirildiğini vurgulayan Seyyar, şöyle konuştu: “Nisan ayındaki kar yağışı ve soğuklar bahar meyvelerinde özellikle kayısı, erik, vişne, kiraz ürünlerinde sıkıntı doğuracak rekolte düşüşü getirecek. Anadolu’nun yüksek rakımlarında yapılacak meyvecilik ile önümüzdeki yıllarda bu tür sıkıntı aşılabilir. Meyveciliğe zarar veren soğuk ve yağışlı hava sebzecilik üretimini ise olumlu etkileyecek. Sebzecilikte iyi bir sezon geçireceğimize inanıyoruz.”
2014 yılında Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin taze meyve sebze ihracatının 208 milyon dolardan, 186 milyon dolar seviyesine gerilediği bilgisini veren Seyyar, mamul ihracatlarının ise 482 milyon dolardan 490 milyon dolara çıktığını ifade etti. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği’nin 2014 yılı olağan genel kurul toplantısında birliğin 2015 yılı bütçesi ve iş programı kabul edildi.
YORUM EKLE