07 Mayıs 2015 Perşembe 13:05
Didim Belediye Meclisinin Mayıs Ayı Toplantısı
banner230
Didim Belediye Meclisinin Mayıs ayı Meclis Toplantısı Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay başkanlığında yapıldı.
Didim Belediye Meclisinin Mayıs ayı Meclis Toplantısı yapıldı. Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay başkanlığındaki toplantıya CHP’den Sevinç Karataş ve MHP’den Özgür Makascıoğlu mazeretli olarak katılmadı. Gündem öncesinde partilerin önergeleri görüşüldü. AK Parti grubunun Mavişehir’de yıkılan 2 yerle ilgili önergesi hakkında Başkan Atabay 2 yerin boş olduğunu ve birinin de yol açılması noktasında yıkıldığını belirterek, diğerinin de boş olmasından dolayı yıkıldığını söyledi. AK Partinin diğer önergesinde ise Yaya yönetmeliğiyle ilgili çekme mesafelerinde yaşanan sorunları dile getirildi. Önere hakkında konuşan AK Partili Meclis Üyesi Maşallah Subaşı Cumhuriyet caddesindeki esnafların ürünlerini topladığını ve tebligatlardan sonra 1 aylık sürenin verilmediğini belirterek attıkları imzalarında arkasında olduklarını söyledi.
“YAYA YÖNETMELİĞİ”
Başkan Atabay tebligatlar noktasında sürelerin verildiğini belirterek “Esnaflarımız bu noktada sıkıntı yaşıyorlarsa onlarla bir toplantı yapabiliriz. Bu konuda Esnaf Odası başkanımızla da telefonda görüştük. Değiştirilmesi gerekirse de değiştiririz. Biz şehrimizin güzel olması görüntü güzelliği sağlanmasını istiyoruz. Bu karar zaten kentteki tüm paydaşlarla alındı.” dedi.
DSP’li Meclis Üyesi Mustafa Kıray yaya yönetmeliğinin doğru karar olduğunu fakat binalardaki çekme mesafelerinin ve cephe hatlarının farklı olmasından kaynaklı sıkıntılar olduğunu söyledi. Kıray bazı sokak ve caddelerde kaldırımların kullanılamadığını bu yerlere araçların konulduğunu belirterek daha farklı kararların buralarda alınması gerektiğini dile getirdi. Başkan Atabay’da alınan karada vatandaş esnaf ve kendilerini düşünmek durumunda olduklarını belirterek “Bizim gibi kaldırımları işgal altında olan ilçe kalmadı.” dedi.
AK Partinin diğer önergesinde ise Kavakboğazı mevkiinde yaşayan 15 hanenin yol sorunu yaşadığını belirtmesinin ardından Başkan Atabay konuyu bildiğini ve farklı bir çalışma yapılarak orada yaşayanların yol sorunun çözmeye çalıştıklarını söyledi.
Ardından Meclis gündemine geçildi. Meclis gündemine geçilmeden önce ek gündem maddesi sunulurken, Cumartesi Pazarının yanına yapılacak olan Pazaryeri Cami yaptırma ve yaşatma Derneğinin plan değişikliği konusu ek gündem olarak oy birliğiyle kabul edildi.
Ardından gündeme geçildi. Gündemin ilk maddesinde İmar Komisyonuna sevk edilen, “İlçemizde yapılmakta olan inşaatlardaki çatı katlarında yapılan betonarme imalatın yerine ahşap veya çelik imalatın yapılması ayrıca terasın iki tarafından yapılan minimum 1,5 mt genişliğindeki çatı örtüsünün kaldırılması” ile ilgili konunun komisyon raporu ele alındı.
“KOMİSYON RAPORU BİLGİLERİ”
Komisyonun raporunda şu bilgiler verildi; “Komisyonumuza sevk edilen konunun çatıların komple olarak değerlendirilmesi, Çatıların planlı alanlar tip yönetmeliğinin 35. Maddesinde belirtilen hükümler geçerli olmakla beraber çatı eğilimlerinin % 40’ı geçmemesine, Çatı örtüsü altlarının çelik profil veya ahşap karkas olarak yapılmasına, Asansör kulesi ile merdiven kovanlarının çatısının betonarme olmasına, Çatı tipinin yönetmeliklere uygun olması kaydıyla serbest olmasına, isteyenlerin çatı, çatı+teras , teras yapabilmesine, Güvercinliklerin genişliği 2.20 metreyi yüksekliklerin ise 50 cm geçmemesine, Planlı alanalar Tip yönetmeliğinin çatıda birden fazla bağımsız bölüme ait birden fazla teras olması halinde teraslar arası 3 metre mesafe bırakılması zorunlu olmasına ancak bodrum hariç 2 katı geçmeyen binalarda çatıdaki değişim çözümlere belediye yetkili olmasına, çatı karkası bittikten sonra belediye tarafından çatı vizesi olmadan inşaata devam edilmemesine Çatıda bulunan pergolelerle ilgili daha önce belediye meclisimizin 2 Mart 2010 tarih ve 23 sayılı kararın 1,2 ve 3 maddelerinin tüm ilçe sınırları içerisinde uygulanmasına komisyonumuz karar vermiştir.” denildi. Komisyon üyeleri arasında yer alan AK Partili Şakir Saruhan karara şerh koyarken şerhiyle ilgili de şu ifadelere yer verildi; “Çatı katlarında statik olarak betonarme ile çözülen çatı sistemleri kabul edilmelidir. Ayrıca betornarme çatıların yangın mukavemeti ve izolasyon uygulamalara göre azaltmaktadır. Bunlar dışındaki diğer hususları katılmakla birlikte söz konusu çatılar ile ilgili maddeye katılmıyorum.”
Maddeyle ilgili olarak CHP’li Meclis Üyesi Ercan Atasoy “Çatının illa ahşap yada çelik olarak karar alınması doğru değil” derken CHP’li Ahmet Yılmaz ise “Çatılarda müteahhit yığma tuğla kullanıyor. Bunu önlemenin tek yolu ahşap-çelik; statik hesaplamalar yapılmadığından yük getiriyor.” dedi. AK Partili Şakir Saruhan ise büyük binalarda bunun sorun olmadığını küçük binalarda sorunun olduğunu söyledi.
“TEKNİK ADAM DEĞİLİM AMA GERÇEKÇİ OLMAK LAZIM”
Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ise “Ben mimar yada mühendis gibi teknik birisi değilim. Bu zamana kadar da böyle bir önerge verilmemiş. Burası deprem bölgesi Gerçekçi olmak lazım. Komisyon kararı bu şekilde çıkmış ve bu şekilde oylamaya sunuyorum.” dedi.
Yapılan oylama neticesinde MHP’li Salih Yarmacı ve CHP’li Ercan Atasoy çekimser, AK Parti grubu ile DSP’li Mustafa Kıray ret oyuna rağmen madde oy çokluğuyla kabul edildi. Gündemin ikinci maddesinde “2014 Mali Yılına Ait Kesin Hesabının” maddesi Plan ve Bütçe komisyonuan sevk edildi. Gündemin üçüncü maddesinde ise İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün 24.04.2015 tarih ve 344 sayılı “Belediye Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik gereği dolu-boş kadro değişikliği ” talebi görüşüldü. Madde oy birliğiyle kabul edildi. Gündemde yer alan 4,5,6 ve ek gündem olarak gündeme alınan 7. Madde İmar Komisyonuna sevk edildi. Mayıs ayı ikinci birleşimi 11 Mayıs Pazartesi günü saat 14:00’de yapılması kararı alınarak toplantı kapatıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.