Çöpe Attığınız İlaçlar Toprağı Zehirliyor

Aydın Eczacılar Odası ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile 14 Mayıs Eczacılar Haftası’ndan bu yana toplanan atık ilaçlar, uzman ellerde imha edilmek üzere Kocaeli’ye gönderiliyor.Aydın Eczacılar Odası ile Aydın Büyükşehir...

Aydın 09.07.2015, 10:21
Çöpe Attığınız İlaçlar Toprağı Zehirliyor
banner230
Aydın Eczacılar Odası ve Aydın Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile 14 Mayıs Eczacılar Haftası’ndan bu yana toplanan atık ilaçlar, uzman ellerde imha edilmek üzere Kocaeli’ye gönderiliyor.
Aydın Eczacılar Odası ile Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği son kullanma tarihi geçmiş veya uygun saklama koşullarında tutulmaması sonucu kimyası bozulmuş ilaçları toplama ve imha etme projesinde ilk sefer hazır. Atık ilaçların uzman ellerde imha edilmediği takdirde toprağı zehirlediğini söyleyen Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan "SGK tarafından yapılan anket sonucu insanların büyük bir çoğunluğunun kullanmadığı atık ilaçları çöpe veya kanalizasyonlara attığı ortaya çıkmıştır. Eğer biz bu atıkların toprağı zehirlediği konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmezsek geleceğe daha zehirli bir dünya bırakmış olacağız. İnsan vücudu için bir tane ilaç şifa kaynağı olurken daha fazlasının zararlı olduğunu herkes bilir. Doğa için de bu kural aynen geçerlidir. Bu amaçlarla 14 Mayıs Eczacılar Haftası etkinlikleri kapsamında başlattığımız proje ile eczanelere ve ASKİ bürolarına konulan atık ilaç kutuları, hastalar tarafından dolduruldu. Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Eczacıların tanıtım ve teşvikleri ile yaklaşık 1,5 aylık süreçte ASKİ büroları ve eczanelerde biriken atık ilaçlar önce odamız bünyesinde toplanmasının ardından İzmir merkezli Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP)’a gönderilecek. Bölge genelinde toplanan ilaçlar İzmir’den Kocaeli’deki İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme Anonim Şirketi (İZAYDAŞ)’a gönderilecek" diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 21 Ekim 2019
İmsak 05:28
Güneş 06:50
Öğle 12:31
İkindi 15:32
Akşam 18:02
Yatsı 19:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@