26 Ağustos 2015 Çarşamba 09:16
27 Mayıs Davasında Anayasa Mahkemesi Süreci Devam Ediyor
banner230
27 Mayıs Darbesi’nin DP’li milletvekilleri ve ailelerinde yol açtığı mali hak kayıplarının giderilmesi için TBMM aleyhine açılan davada, Anayasa Mahkemesi sürecinin devam ettiği bildirildi.
DP eski GİK üyesi Samet Ocakoğlu, yaptığı açıklamada, “27 Mayıs darbesinin mağduriyetleri ve hak gasplarına karşı, hak sahibi olarak Tarihin Şahitliğinde dava açtım. Davama bakan Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi, yargılama sürecinde ve davama bakmayı ret ettiği kararı ile Hukuk Devleti mağduriyetime neden oldu. Kararı, Yargıtay’da temyiz ettik ve Yargıtay’ın onama kararı üzerine karar düzeltme başvurusu yaptık. Buda red edildi. Gerekçelerimle anayasa mahkemesine başvurdum. Bu Kere de Anayasa Mahkemesi idari yönden davamı red etti. Her fırsatta kamuoyu ile paylaştığım gibi, hakka ve hukuka dair taleplerim ve amaca ulaşma kararlılığım sürecek ve bu dosya vicdanlarda ve yargı huzurunda kapatılmayacaktır. Kamuoyunda 27 Mayıs davası olarak bilinen ve Merhum Başvekil Adnan Menderes’in ve 27 Mayıs Darbesinin muhatabı ve mağduru olmuş bütün 11. Dönem Milletvekillerinin ve ailelerin haklarını doğrudan ilgilendiren davamın bütün aşamalarından kamuoyunu bilgilendirdim. Demokrasiye ve bu hakka aidiyeti olan herkesin öncelikle duasını ve vicdani desteğini temenni ettim” dedi.
TBMM’nin önceki çalışma döneminde 2000 sahife rapor hazırlanarak Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu kurulduğunu anımsatan Ocakoğlu, “Bizler demokrasiye inananlar olarak ve bu öykünün çilesini çekmişler olarak umutlandık ve samimiyetle komisyona her türlü desteği verdik. Bizler öncelikle tarihi ve vicdanları onarmak bu yolla Türkiye’nin geleceğe de ışık tutulacak şekilde hukuki bir düzenleme yapılmasına olanak yaratmak istedik. Maalesef Darbe ve Muhtıraları araştırma komisyonunun ve raporunun 27 Mayıs’a ve mağduriyetlerine karşı somut bir eylemi, sonucu olmadı. Bizler bu davada haklarımızı talep ederken, mağduriyetlerin giderilmesini isterken, aslında ateşin düştüğü yerden ülkeye bir bereket üretilsin istedik ve istiyoruz. 27 Mayıs davamın hukuki sürecinde oluşan hak kayıplarım ve mağduriyetleri dava sebebi olarak Anayasa Mahkemesine yaptığım bireysel başvurum hakkında bu kerede başvurumun süresinde yapılmadığı görüşü ile idari ret kararı verildi. Hukuk bu işleme itiraz hakkı verdiğinden konu idari karara avukatım aracılığı ile itiraz ettim. Anayasa Mahkemesine hukuk düzenimiz kurallarıyla iç hukuk yolları tamamen tüketildikten sonra başvurulabildiği ve Yargıtay merciine yaptığım karar düzeltme başvurumun sonuçlanmasını takiben Anayasa Mahkemesine başvuru hakkımızın oluştuğu kanaatindeyiz. Bu hak aranacak bu dosya kapattırılmayacaktır” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.