Umem Beceri’10 Muhasebe Yardımcısı Kursu İş Sahibi Yapıyor

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen...

Antalya 08.07.2015, 15:51
Umem Beceri’10 Muhasebe Yardımcısı Kursu İş Sahibi Yapıyor
banner230
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen UMEM Beceri’10 projesinin 50 işsiz genci daha Muhasebe Yardımcısı mesleğinde iş sahibi yapacağını söyledi.
Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin işsizlik olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi kapsamında mesleksiz gençlerin istihdamını sağlamak amacıyla, sektörlerden gelen talepler doğrultusunda "iş garantili" kurslar açmayı sürdüklerini kaydetti. Başkan Davut Çetin, Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın talebi ve işbirliği ile açılan "Muhasebe Yardımcısı" meslek kursunun 6 Temmuz Pazartesi günü 50 işsiz gencin katılımı ile Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda başladığını belirtti.
Başkan Davut Çetin, “Meslek öğretirken teorik eğitimlerde 25 TL, işbaşı eğitimlerde 38,48 TL ücret ödeniyor. Beceri’10 Projesi kapsamında meslek ve iş sahibi olmayan gençlerimizi sektörler tarafından talep edilen alanlarda mesleki bilgi ile donatıyoruz. Meslek kursları teorik ve işbaşı olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Yetiştirilmek üzere kurslara katılan gençlere teorik eğitim süresince 25 TL, işbaşı eğitimi süresince ise günlük 38,48 TL ücret ödeniyor. Ayrıca genel sağlık sigortaları da İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor” dedi.
ŞİRKETLERE DE DESTEK VAR
Proje kapsamında istihdam sağlayan firmalara da önemli avantajların sunulduğunu hatırlatan Başkan Çetin, “İşbaşı eğitimini başarılı bir şekilde bitiren kursiyerleri istihdam eden firmalara sigorta prim teşviki sağlanıyor. Ayrıca 18-29 yaş arası erkekler ve tüm kadınlar için 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekler için 30 ay (2,5 yıl) süreyle Sigorta Primi İşveren Payı ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. Önümüzdeki süreçte sektörden gelen talepler üzerine meslek edindirmeye yönelik iş garantili kursları açmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
UMEM BECERİ10’A DESTEK
Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Tevfik Fikret Küçükerciyes ise "UMEM Beceri’10 Projesi’nin ekonomideki sorunların doğru tespit edilip değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkmış, başarılı ve arkasında güçlü bir ekibin olduğu bir projedir. Muhasebe Yardımcısı kursu sayesinde iş yerlerimizin personel ihtiyacını karşılamakla kalmayacak mesleğimize katkı sağlayacak işsiz gençlerimizi vasıflı bireyler olarak yetişmelerini sağlayacağız.”
Yorumlar (0)
banner287
banner269
16°
açık
Namaz Vakti 14 Ekim 2019
İmsak 05:21
Güneş 06:43
Öğle 12:32
İkindi 15:40
Akşam 18:12
Yatsı 19:28

Gelişmelerden Haberdar Olun

@