Sanayi Sitesinde İş Var, Çırak Yok

Korkuteli Sanayiş Sitesinde İş Var, Çirak Yok. (adem Durmaz-antalya-iha)

Antalya 30.07.2015, 11:55
Sanayi Sitesinde İş Var, Çırak Yok
banner230
Antalya’nın Korkuteli Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı İsmail Çil, küçük sanayi sitesi esnafının meslekleri devam ettirecekleri ve yetiştirecekleri çırak bulmakta zorlandıklarını söyledi.
Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı İsmail Çil, sanayide işlerin iyi olduğunu, ancak küçük sanayi sitesi esnafının meslekleri devam ettirecekleri ve yetiştirecekleri çırak bulmakta zorlandıklarını söyledi. Ramazan ayı sonrasında işlerin normal seyrine döndüğünü belirten Çil, “Sanayi Sitemizde kış döneminde Aralık ve Ocak aylarında araçların kış bakımlarını yapmak için ve yaz döneminde de araçların yaz bakımlarını yapmak için bir yoğunluk oluşuyor” dedi.
Çıraklık diye bir kavramın kalmadığını belirten Başkan Çil, “Günümüzde çıraklar yetişmiyor, bununda haklı gerekçeleri olduğunu düşünüyorum. Biz çırakları Meslek liselerinden almalıyız. Eğer Meslek liselerinden almazsak o mesleği öğrenmesi aylarını alır. Meslek lisesinden mezun olan gençleri bulabilirsek onların mesleği öğrenmeleri fazla bir zamanlarını almaz.”
Sanayi sitesi esnaflarından Elektrikçi Abdullah Koç ise “Sanayi sitesinde 300’e yakın esnaf var. Bir çok esnafın yanında çalışacak çırak yok. Korkuteli Sanayisi üretime dayalı sanayi. Esnafında yoğunlukta olduğu bölgelerin başında geliyor. Sanayide işlerin yoğunluğu gün geçtikçe artarken, ustalar çırak bulmakta zorlanıyor. Çırakların yetişmemesi, gelecek yıllarda kalifiye eleman sıkıntısının daha fazla hissedilmesine neden olacak” dedi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@