MEB Avrupa Birliği’ni Yarışmalarla Öğretecek

Türkiye’de 21 İlde Düzenlenecek Ab Temalı Bilgi Yarışmalarının Organizasyonuna İlişkin Olarak Başlayan Bilgilendirme Seminerleri, Antalya'da 20 Nisan’da Gerçekleştirilecek.

MEB Avrupa Birliği’ni Yarışmalarla Öğretecek
banner230
Türkiye’de 21 ilde düzenlenecek AB temalı bilgi yarışmalarının organizasyonuna ilişkin olarak başlayan Bilgilendirme Seminerleri, Antalya’da 20 Nisan’da gerçekleştirilecek.
Seminerlerde, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, okul yöneticileri ve öğretmenlerin katılacağı bu seminerlerde yarışmaların aşamaları, konuları, Avrupa Birliği ile ilgili temel kavramlar, yarışma şartları, öğrencilerden oluşturulacak takımların seçimi, elemeler, yarışmaların organizasyonu ve büyük ödül olarak bir AB ülkesine gerçekleştirilecek çalışma ziyareti ile ilgili ayrıntıların uzmanlar tarafından anlatılacağı belirtilirken, Türkiye çapında gerçekleştirilecek resim, slogan ve kısa öykü yarışmaları hakkında da bilgi verileceği kaydedildi.
Bilgi yarışmalarının, yalnızca AB Bilgi Merkezleri’nin bulunduğu 21 il olan Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’da 10’uncu sınıf öğrencilerini kapsadığı, Türkiye çapında 81 ilde yapılacak resim yarışmasına 7’nci sınıf, slogan yarışmasına 8’inci sınıf, kısa öykü yarışmasına ise 9’uncu sınıf öğrencilerinin katılabilecekleri ifade edildi.
MEB yarışmalarda tüm il birincilerinin diz üstü bilgisayar, tüm il ikincilerinin bisiklet ve tüm il üçüncülerinin ise satrançla ödüllendireceği, ayrıca, yarışmaların ulusal düzeyde birinci, ikinci ve üçüncülerinin bir Avrupa Birliği ülkesine 5 günlük geziye katılmaya hak kazanacakları ifade edildi.
Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen projenin hedefinin, toplumda Avrupa Birliği’nin değerleri, politikalar ve temel kavramlar konusunda farkındalık oluşturarak, ortaöğretim öğrencilerinin, eğitim ve Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının AB konusundaki bilgilerini artırmak olduğu açıkladı.
Eptisa Mühendislik liderliğindeki konsorsiyum tarafından yürütülen ve iki yıl sürecek projenin toplam bütçesinin 3 milyon 256 bin Avro olduğu ve projenin 2016 yılı sonunda tamamlanacağı belirtildi.
YORUM EKLE