15 Mayıs 2015 Cuma 13:15
İl Müftüsü Artan’ın Miraç Kandili Mesajı
banner230
Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Miraç Kandili nedeniyle yayınladığı mesajında, İsra ve Miraç, Peygamberimizin (s.a.s) bir gece Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Yüce Mevla’nın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için yaptığı mucizevi bir yolculuk olduğunu belirtti.
Pek çok ilahi hikmet ve bereketi barındıran bu kutlu yolculuğun, ayet-i kerimede, "Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya ulaştıran Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işiten, hakkıyla görendir" şeklinde yer aldığı kaydeden Artan mesajında şunları ifade etti:
"Miraç, Rahmet Peygamberinin (s.a.s) Allah’ın sonsuzluğu, yüceliği ve O’nun nihayetsiz kudretine yaptığı en görkemli şahitliktir. Rabbimiz, bu şahitlikte gerçek yüceliğin yalnızca kendisine ait olduğunu Efendimizin şahsında beşeriyete bir kez daha göstermiştir. Aynı zamanda arınma, yücelme ve kulluğun zirvesine erişmenin yollarını da öğretmiştir. Alemlerin Rabbi, teslimiyet, sadakat, ahlak, doğruluk, dürüstlük timsali olan Kutlu Nebi’yi miraç ile taltif buyururken, biz kullarına da mesajlar vermiştir. Buna göre, ömrünü bu yüce değerlerle tezyin edenler, kulluk basamaklarında her daim yükseleceklerdir. Onlar, cennetin ebedi nimetlerine mazhar olarak baki makamlarda yüceleceklerdir."
"BİZ MÜMİNLER İÇİN MÜJDEDİR"
Miracın, bir yünüyle Rabbe vuslat, bir yönüyle de Rabbin nehyettiklerini terk ediş olduğunu belirten Artan mesajında, “Biz müminler için müjdedir Miraç. Rabbimiz, kendisine ortak koşmayanların büyük günahlarının bağışlanacağını bu kutlu gecede müjdelemiştir. Bizler için hediyedir Miraç. Rabbimize en yakın anımız olan namaz, bu gece beş vakit farz kılınmıştır. Resulullah Efendimizin (s.a.s), Miraç ile mana aleminin basamaklarında bir bir yükseldiği gibi bizler de Rabbimiz katında namazlarımızla yükseliriz. ‘Allahu ekber’ diyerek, tekbirimizle dünyanın bütün hengamelerinden sıyrılıp yaratılış ve varoluşumuzun hikmet ve anlamını derinden kavrarız. Kıyamımızla istikamet üzere, dosdoğru oluşu simgeleyerek Allah’ın huzurunda dururuz. Kıraatimizle, O’na en içten sena ve yakarışta bulunuruz. Rükumuzla yalnız Rabbimizin önünde boyun eğdiğimizi gösteririz. Secdemizle O’na en yakın olmanın ve kulluğun zirvesine varmanın hazzını duyarız. Tahıyyatımızla Rabbimizi yüceltirken biz de yüceliriz. Selamımızla özgürlük ve felahı hatırlarız. Günde beş vakit namazımızda tüm canlılığıyla miracı doyasıya yaşarız" sözlerine yer verdi.
"MİRACIN BİR HEDİYESİ"
Her gün yatsı vaktinde okunan Amenerresulü diye başlayan ayetlerin, Miracın bir hediyesi olduğunu ve bu ayetlerde ‘Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine iman ettik’ diyerek Rabbimize verdiğimiz kulluk sözümüzü yenilediğimizi vurgulayan İl Müftüsü Artan mesajında şunları kaydetti:
"İşittik, itaat ettik. Rabbimiz, affına sığındık! Dönüş ancak sanadır’ ayetiyle teslimiyetimizi dile getiririz. ‘İnsanın yaptığı iyilik lehine, ettiği kötülük de aleyhinedir’ diyerek sorumluluk bilincimizi tazeleriz. Bununla birlikte, dünyada yapıp ettiğimiz her şeyin bir hesabı ve karşılığı olduğunu, ahireti ikrar ederiz. Ve nihayet, şu dualarımızla Rabbimize en içten yakarışlarla iltica ederiz."
Mesajında Miraç Kandili vesilesiyle Rabbimize, kendimize ve çevremize karşı sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlamamız gerektiğini bildiren Artan mesajında, "Unutmayalım ki, bugün biz müminlere düşen, miracı Peygamberimizin (s.a.s) bir hatıratı bir tarih olarak okumak değildir. Bize düşen, Ebu Bekir Efendimiz misali, Allah’ın emir ve yasakları karşısında her daim sadakatle, teslimiyetle bir duruş sergilemektir. Bu sadakat ve teslimiyeti gösteremeyenler, miracın anlamı, ruhu ve kazanımlarından mahrum kalacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Miraç Kandilini tebrik ediyorum. Miracın, milletçe, âlem-i İslam olarak yükselmemize ve yücelmemize, kardeşlik, birlik ve beraberlik duygularımızın pekişmesine vesile olmasını Yüce Rabbimizden diliyorum" ifadelerine yer verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.