Antalya’da Alakır Eylemi

Alakır Nehri Kardeşliği Grubu Adına Basın Açıklamasını Okuyan Elif Arığ, Dürüst Savcıları Göreve Çağirdiklarini Söyledi.

Antalya 04.08.2015, 17:52
Antalya’da Alakır Eylemi
banner230
Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yaklaşık 50 kişilik Alakır Nehri Kardeşliği Grubu, Alakır’a yapılan Hidroelektrik Santraller(HES) için basın açıklaması yaptı. Alakır Nehri Kardeşliği Grubu’na yaklaşık 10 kişilik Halkların Demokratik Partisi(HDP) üyesi de bayraklarıyla destek verdi.
DÜRÜST SAVCILARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ
Alakır Nehri Kardeşliği Grubu adına basın açıklamasını okuyan Elif Arığ, antalya’daki dürüst savcıları göreve çağırdıklarını söyledi. Arığ, “Tek derdi sadece barışçıl yöntemlerle Alakır’daki canlıların yaşamını insafsız ve denetimsiz şirket saldırılarına karşı korumak olan bizlere karşı yöneltilen asılsız ve saçma sapan suç duyurularını kaale almanın ötesinde Antlaya’daki dürüst savcıları Alakır’daki HES yolsuzluklarını cesurca üzerine giderek, canlıların yaşamları üzerinden haksız rant ve çıkar sağlayan şirket ve kamu görevlileri hakkında soruşturma açmaya çağırıyoruz” dedi.
ALAKIR VADİSİ 1. DERECEDEN DOĞAL SİT ALANI OLMALI
Alakır Vadisi’nin birinci dereceden doğal sit alanı ilan edilmesi yönündeki talebe yollar çok bozuktu diyerek bölgeye hiç gelmeyen, heyet tarafından olumsuz rapor verildiğini ifade eden Elif Arığ konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bunun ardından açılan dava Alakır’ın korunması adına sonuçlanmıştı. Bilirkişi heyetinin raporunu esas alan mahkeme Alakır Vadisi’nin birinci dereceden sit alanı olması gerektiği konusunda karar almıştı. Danıştay tarafından da bu karar onanmıştı. Bu mahkeme kararına rağmen, tabiat koruma kurulu halen Alakır Vadisi’ni birinci dereceden doğal sit alanı ilan etmemektedir. Dürüst ve cesur savcıları göreve çağırıyoruz. Suçlular cezalandırılıncaya kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@